Açlık grevi eylemcisi intihar etti cenazesini polis gömdü

Öcalan’a yönelik tecridin kaldırılması için açlık grevine giren tutuklulardan Zülküf Gezen, Tekirdağ Cezaevi’nde yaşamına son verdi. Cenazesi ailesine verilmedi.
Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması için Tekirdağ 2 Nolu F Tipi Cezaevi’nde hayatına son veren Zülküf Gezen’in cenazesi, Emniyet güçleri tarafından Diyarbakır’a getirildi.

Kendisini asarak yaşamına son veren Tekirdağ 2 No’lu F Tipi Cezaevindeki Zülküf Gezen’in cenazesi, ailesinden habersiz Diyarbakır’a getirildi. Gece 00.20’de Diyarbakır’a getirilen cenezenin ardından polis aileyi arayarak, “Bu gece cenazeyi defnedeceğiz. İster katılırsınız, ister katılmazsınız” dedi.

“BEN DEVLETİM CENAZEYE KATILAMAZSINIZ”


Halkların Demokratik Partisi (HDP) milletvekilleri Pero Dündar, Musa Farisoğuları, Remziye Tosun, Nuran İmir, Feleknas Uca, Saliha Aydeniz ve Ayşe Acar Başaran, cenazeyi almak üzere Diyarbakır Havalimanı’na geldi. Havalimanı yüzlerce polis ve zırhlı araçlarla abluka altına alınarak, HDP’li vekillerin geçişi engellendi. Burada vekilleri kalkanlarla çembere alan polis müdürü, milletvekillerinin cenazeye katılmalarına izin vermeyeceğini belirterek, “Ben devletim, devlet kararı var. Aileye taziyede bulunabilirsiniz ama cenazeye katılamazsınız” dedi.

CENAZE POLİS EŞLİĞİNDE DEFNEDİLDİ

Daha sonra polis, cenazeyi alarak ranger ve sivil araçlar eşliğinde Yeniköy Mezarlığı’na götürdü. Cenaze, polis eşliğinde bazı aile bireylerinin de katılımıyla defnedildi.
 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ