Abdullah Öcalan: “Ortada bir çözüm süreci yok”

Abdullah Öcalan’la, 22 Mayıs’ta İmralı’da görüşen avukatlar Newroz Uysal ve Rezan Sarıca, görüşmenin ayrıntılarını anlattı. Avukatlar, Öcalan’ın ortada bir çözüm süreci olmadığını açıkça dile getirdiğini belirtti.


Öcalan’ın Türk-Kürt ilişkilerinin onarılması zor, derin yaralar almasının önüne geçmeye çalıştığını dile getiren avukatlar, “2013 vurgusu yapmasının temel nedeni 2013 tarihli Newroz bildirgesinden sonra ortaya çıkan toplumsal havadır. Yoksa kendisi bu vurgudan kaynaklı süreç algısının oluşmaması gerektiğini ve şuan ortada bir süreç olmadığını da açıkça ifade ediyor” dedi.

7 MADDELİK AÇIKLAMANIN ETKİLERİ KONUŞULDU


MA’ya konuşan avukatlar, görüşmenin temel gündeminin açlık grevleri ve ölüm oruçları olduğunu belirtti. Ayrıca 2 Mayıs tarihli görüşmede paylaşılan 7 maddelik metnin amacı, ilgili tartışmaları ve etkisini de konuştuklarını açıkladı.

AÇLIK GREVİ YAPANLARA GANDİ TAVSİYESİ

Avukatlar şunları dile getirdi: “Öcalan görüşmede birkaç kez Gandhi’yi örneklendirip başta Leyla Güven olmak üzere tüm eylemcilerin Gandhi’yi incelemeleri gerektiğini ifade etti. Gandhi’nin de açlık grevleri yaptığını ancak açlık grevlerinin ötesinde siyasal mücadeleye öncülük ettiğini ve bu durumun açlık grevinin olmazsa olmazı olduğunu söyledi. Cesaret konusunda açlık grevi ve ölüm orucu eylemcilerinin kendisinden daha cesur olduğunu ifade ederken, esas olması gerekenin ise ölüme yürümek değil halka öncülük etmek oldğunu söyledi.”KUTUPLAŞMANIN ÖNÜNE GEÇMEYE ÇALIŞIYOR


Avukatlar açıklamalarında şunları söyledi: “Her iki görüşmede de toplumda derinleşen kutuplaşma ve ayrışma halini gözlemlediğini ifade etmiştir. Özellikle Türk-Kürt ilişkilerinin onarılması zor, derin yaralar almasının önüne geçmeye çalıştığını belirtmektedir. Türk Kürt kardeşliğiyle ilgili Malazgirt’ten Cumhuriyet dönemine kadar tarihsel örnekler verirken Kürtsüz Türkün olamayacağını, kendisinin onurlu barış zemininde bu birlikteliği sağlayacak bir iradesi olduğunu, Türkiye tarafından da böyle bir iradenin çıkması gerektiğini ifade etmiştir.”

ÖZAL DÖNEMİNDEN BERİ ÇALIŞMA YÜRÜTÜYOR

Öcalan’ın 7 maddelik metin ile demokratikleşme ve onurlu barışın gerçekleşmesini mümkün kılacak yöntemi ortaya koyduğunu ileri süren avukatlar, “Her bir maddenin ayrı ayrı derinlemesine tartışılması ve anlaşılması gerekmektedir. Kendisi görüşmelerimizde Özal döneminden başlayarak 23-25 yıldır yürüttüğü tartışmalarında daha derin ve daha yoğun bir düzeye geldiğini belirtiyordu. Sayın Öcalan’ın bu yaklaşımı tarihsel ve ilkesel olup günlük meselelere indirgenmemesi gerekmektedir.” görüşlerini dile getirdi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ