ABD’nin verdiği sözler tutulmazsa Barış Pınarı kaldığı yerden devam edecek

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Barış Pınarı harekatıyla ilgili “Bu gece saat 22 itibarıyla süre bitiyor.


Amerika’nın ülkemize verdiği sözler tutulmazsa, harekatımızı kaldığı yerden bu sefer çok daha büyük bir kararlılıkla devam ettireceğiz” dedi.

Rusya ziyareti öncesinde Esenboğa Havalimanı’nda açıklama yapan Erdoğan, Barış Pınarı harekatında 2 bin 200 kilometrekarelik alan teröristlerden arındırıldığını, 160 yerleşim biriminde kontrol sağlandığını kaydetti. Erdoğan, “9 Ekim’den bu yana 775 terörist etkisiz hale getirilmiştir. 7 kahraman askerimiz, 79 Suriye Milli Ordusu mensubu kardeşimiz ve 20 sivil vatandaşımız terör örgütünün saldırılarında şehit olmuştur” dedi.


SURİYELİ SIĞINMACI AÇIKLAMASI

Harekatın amacının Suriyeli’lerin evlerine dönmesi için ortam hazırlamak olduğunu belirten Erdoğan, “Güvenli bölgeye 2 milyon kişinin dönmesi için çalışacağız. Türkiye 8 yıldır taşıdığı yükü daha fazla taşıyamaz” ifadelerini kullandı.

Türkiye ve Rusya’nın, terörle mücadele noktasında hemfikir olduğunu kaydeden Erdoğan, “Putin ile başta Fırat’ın doğusu olmak üzere Suriye’nin kuzeyindeki güncel durumu istişare edeceğiz. Rejim unsurlarının bulunduğu alanlardaki PKK/PYD/YPG mevcudiyetinin sonlandırılması için atılacak adımları görüşeceğiz. Suriye’nin geleceğinde PKK/YPG gibi terör örgütleri yoktur” şeklinde konuştu.

MACRON’UN ŞAHSIMA BÖYLE BİR TEKLİFİ YOK

Fransa’nın Barış Pınarı Harekatı’na verilen aranın uzatılması teklifiyle ilgili soruya Erdoğan, “Macron’dan şahsıma gelmiş böyle bir teklif yok. Macron bu tür şeyleri daha çok teröristlerle görüşüyor. Teröristlerin ona yaptığı teklifi dolaylı yoldan bize ulaştırma yolunu seçmiştir. Sürecin muhattabı Fransa değil. Kendine bir şeyler çıkarmanın gayreti içerisinde” dedi.

BUNLARIN İZİNİ SÜRÜYORUZ

ABD ile imzalanan ateşkes sonrası gelişmelerle ilgili bilgi veren Erdoğan, “YPG’nin 700-800 çekilme söz konusu, 1200-1300 kadarının da süratle çıkmaya devam ettiği, onların da çıkacağı söyleniyor. Bunların izini sürüyoruz” ifadelerini kullandı.

Rusya’nın mutabakatla ilgili yaptığı açıklamaların olumlu olduğunu söyleyen Erdoğan, “Sayın Putin’le ayrıca bunu masaya yatıracağız. Bu süreçte en batıdan en doğuya doğru bu bölgede Rusya ve rejimin ortaklaşa attığı bazı adımlar var. Bunları da masaya yatırmak suretiyle görüşmemizi sürdüreceğiz” dedi.

İRAN’I CİDDİ MANADA KINIYORUM

İran’ın harekatla ilgili açıklamaları değerlendiren Erdoğan, şöyle konuştu: “Bazı açıklamalar bende ciddi manada üzüntüye sebep olmuştur. İran aslında kısa süreli bir 15-20 yıl öncesine varıncaya kadar nükleer başlıklı silahlar konusunda Erdoğan’ın İran’la ilgili takındığı tavırları tüm dünya bilir. Biz bütün bu tavrı her şeye rağmen yaptık ama İran’dan maalesef bazı çatlak sesler çıkıyor. Sayın Ruhani’den değil. Başta Sayın Ruhani bunları susturması gerekiyor. Biz şu anda Soçi mutabakatının taraf ülkesiyiz. Biz bu süreci o zaman nasıl yürüteceğiz. Astana sürecinden başlayan ve Soçi mutabakatı ile devam eden bu süreçte birbirine bu şekilde ihanet eder mi? Bu yapılan yanlıştır. Kendilerini ciddi manada kınıyorum.”

AVRUPALI LİDERLERLE GÖRÜŞME

Avrupalı liderle yaptığı görüşmelere ilişkin de konuşan Erdoğan, “(Macron, Merkel ve Johnson ile görüşme) Sayın Boris Johnson ile bir görüşmemiz oldu. Görüşme teklifini bize iletti. Böyle bir görüşme yapılabilir ama benim şöyle bir şartım var. Bu görüşme İstanbul’da, Şanlıurfa veya Gaziantep’te olabilir dedim” ifadelerini kullandı.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ