ABD Savunma Bakanı: Türkiye’yi Suriye’de engelleriz

ABD Savunma Bakanı Mark Esper, Suriye'de güvenli bölge konusunda Amerikan ve Türk heyetleri arasındaki kritik görüşme ile eş zamanlı olarak bir açıklama yaptı.
Ankara’da ABD heyeti ile güvenli bölge konusunda yapılan kritik görüşmenin başladığı sırada, ABD Savunma Bakanı Mark Esper’den dikkat çekici bir açıklama geldi. Esper, Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyinde düzenleyeceği herhangi bir askeri operasyonu ‘kabul edilemez’ bulduklarını söyledi.


‘TÜRKİYE’NİN TEK TARAFLI ADIMLARI KABUL EDİLEMEZ’

Tokyo ziyaretinde konuşan ABD’li bakan, ‘Türkiye’nin sınır ötesinde tek taraflı adımlarını engelleyeceklerini’ belirtti. “Türkiye’nin tek taraflı bir adımını kabul edilemez bulduğumuz açık” diyen Esper, “Yaptığımız şey, ABD, Türkiye ve Suriye Demokratik Güçleri’nin Suriye’nin kuzeyinde paylaştığı karşılıklı çıkarlara zarar verecek tek taraflı sınırötesi adımları engellemek” dedi.

ABD’li bakan, Ankara’da şu an yapılmakta olan heyetler arası görüşmede bir anlaşma sağlanacağından umutlu olduğunu da ekledi.

ANKARA’DA NE KONUŞULUYOR?

Amerikan gazetesi Washington Post dün yayımladığı bir haberde, Suriye Demokratik Güçleri (SDG) kontrolündeki bölgeye Türkiye’nin askeri harekât düzenlememesi için son bir girişim başlatacağını öne sürmüştü. Haberde, Amerikan yönetiminin ‘Türkiye’nin iki hafta içinde böyle bir adım atmasını beklediği’ belirtilmiş ve Ankara’da yapılacak görüşmede harekâtı önlemek için ‘son bir teklif’te bulunacağı iddia edilmişti.

TEKLİFİN ODAĞINDA KÜRTLER VAR

Amerikalı yetkililere dayandırılan haberde, Türkiye’ye sunulacak önerinin bazı maddeleri şöyle sıralanmıştı:

-ABD ile Türkiye’nin, Suriye-Türkiye sınırında yaklaşık 14.5 kilometre (dokuz mil) derinliğinde ve 140 kilometre (87 mil) uzunluğunda bir bölgede ortak operasyon düzenlemesi,
-‘Kürt savaşçıların bu bölgeden çıkarılması’,
-Bu bölgedeki Kürt mevzilerinin ortadan kaldırılması,
-Sonrasında ABD ile Türkiye’nin bu bölgede ortak devriye düzenlemesi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ