ABD Kongre baskını: Pelosi’nin bilgisayarı Rusya’ya satılacaktı

ABD Kongresi'ndeki baskına ilişkin soruşturmada, Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi'nin odasından bilgisayarını çalan kişinin, cihazı Rusya'ya satmaya çalıştığı öğrenildi.


ABD’de 6 Ocak günü Kongre binasına yapılan baskına ilişkin soruşturma genişletiliyor. Kongre’nin Donald Trump desteköileri tarafından işgal edilmesine ilişkin soruşturmayı yürüten FBI yetkililerinin, Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin ofisinden çalındığı belirtilen bilgisayarın Rus istihbaratına satılmaya çalışıldığı iddialarını incelediği bildirildi.

Federal Soruşturma Dairesi (FBI) görevlisi, iddianın soruşturulduğunu, Riley June Williams adlı kişinin aleyhinde açılan dava kapsamında verilen yazılı ifadede açıkladı. Williams, 6 Ocak günü Kongre binasına yasa dışı şekilde girmek ve içeridekileri Pelosi’nin ofisine yönlendirmekle suçlanıyor.


Washington Bölge Başsavcısı Vekili Michael Sherwin, olayın ardından yaptığı açıklamada, elektronik cihazların çalınmasının ulusal güvenlik unsurlarını tehlikeye atmış olabileceğini söylemişti.

RUSYA İSTİHBARATINA SATACAKTI

Mahkemeye iletilen yazılı ifadede, ihbarın Williams’ın eski erkek arkadaşı olduğunu söyleyen bir kişiden geldiği belirtildi. Söz konusu kişi, Williams’ın bilgisayarı ya da hafıza diskini Rusya’daki bir arkadaşına satmayı amaçladığını ve bu kişinin de daha sonra cihazı Rusya’nın istihbarat servisine satmayı planladığını iddia etti. İhbarda bulunan kişiye göre cihazın Rusya’ya iletilmesi planını, bilinmeyen sebeplerden dolayı hayat geçirilemedi.

FBI’DAN AÇIKLAMA

FBI’dan yapılan açıklamada, Williams’ın Pennsylvania’da annesiyle birlikte yaşadığı belirtilen adreste artık bulunmadığı, telefon numarasının geçerli olmadığı ve sosyal medya hesaplarını da kapattığı bildirildi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ