2 bin imza toplandı İstanbul’da yeni baro kuruluyor

Çoklu baronun yasallaşmasının ardından geçen iki buçuk ayın sonunda İstanbul'da ikinci baro için gereken imza toplandı, genel kurulun hafta sonu yapılması planlanıyor.


“Çoklu baro” sisteminin yasalaşmasının ardından İstanbul’da yeni baro için harekete geçen avukatlar gerekli 2 bin imza sayısına ulaştı. Hukukçular Derneği Başkanı ve İstanbul 2 No’lu Baro Kurucular Kurulu Üyesi Cavit Tatlı, 21 Eylül itibarıyla gerekli 2 bin imzaya ulaştıklarını aktardı.

Gazete Duvar’dan Müzeyyen Yüce’nin haberine göre; Türkiye Barolar Birliği (TBB) ve 80 il barosunun itirazlarına rağmen AKP ve MHP oyları ile yasalaşan “çoklu baro” düzenlemesi için ilk hamle İstanbul’dan geldi.


Düzenlemenin 15 Temmuz’da Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmesinin ardından iki buçuk ayda gerekli 2 bin imza toplandı.

Herhangi bir aksilik olmaması için bugün de imza toplamaya devam edeceklerini açıklayan Tatlı, “Son anda aksilik olmaması amacıyla 2 bin 100 imza ile başvuru yapmak istiyoruz. Son anda vazgeçenler, üye olmaya engel durumu olanlar olabilir. Şu anda 2 bin rakamını geçtik. Bir gün daha imza toplayıp Çarşamba (23 Eylül) günü TBB’ye başvuru yaparak ilk resmi adımı atmış olacağız” dedi.

HAFTASONU GENEL KURUL YAPILACAK

Diğer yandan yeni barolar, aralık ayında yapılacak Türkiye Barolar Birliği seçimlerine delege gönderebilmek için ekim ayındaki baro seçimlerinde genel kurullarını gerçekleştirmek zorunda.

Tatlı, İstanbul’da yeni kurulacak baronun TBB’ye delege gönderemeyeceği iddialarına da şu yanıtı verdi:

“İstanbul 2 No’lu Baromuzu bu hafta kuruyoruz. Önümüzdeki hafta sonu da kuruluşumuzun genel kurulunu yapıp TBB seçimlerine delege yollayacağız.”
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ