15 Temmuz gazi ve şehit yakınlarının o paranın kuruşuna bile ihtiyacı var

Nihal Olçok gazi ve şehit yakınlarının, 15 Temmuz sonrası kendileri için başlatılan bağış kampanyası kapsamında toplanan 309 milyon liraya çok ihtiyacı olduğunu söyledi.


15 Temmuz sonrası, gazi ve şehit yakınlarına dağıtılmak üzere halktan toplanan 309 milyon liranın akıbeti hala bilinmiyor. Paranın hesabını soran ve önce Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı önünde, sonra da AKP Genel Merkezi önünde eylem yapan 15 Temmuz gazileri polis tarafından hastanelik edilene kadar tartaklanmıştı.

Olayların ardında AKP ve gaziler arasında tırmanan gerginlik yüzünden, Saray’da düzenlenen bu yılki 15 Temmuz anma törenlerine gaziler davet edilmedi. Dün bir açıklama yapan 15 Temmuz gazilerinden Ufuk Yegin, ‘Sokağa çağıranlar Saray’a çağırmıyorlar’ diyerek sitemini dile getirmişti.


AVRASYA TÜNELİNİN GELİRİNİ VERECEKTİ

Cumhuriyet gazetesine konuşan Nihal Olçok da gazi ve şehit yakınlarının içinde bulundukları psikolojik ve ekonomik sıkıntıları anlattı.  Eşi Erol Olçok ve oğlu Abdullah Tayyip Olçok’u 15 Temmuz’da kaybeden Olçok ayrıca, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Avrasya tünelinin açılışında tünelin bir yıllık gelirini şehit ailelerine bağışladığını hatırlatarak ailelerin bu sözü de unutmadığını söyledi.

BU PARA BİZİM HAKKIMIZDI

Konuşmasının devamında Nihal Olçok, “Şehit aileleri ve gazilerin oradaki her kuruşa ihtiyacı var. İnsanlar parçalanarak öldüler. Ruhsal travmaları çok büyük. Bu para bizim hakkımızdı. Belki benim ihtiyacım yok ama belki Abdullah için okul yaptıracağım, belki burs vereceğim, belki vakıf kuracağım” ifadelerini kullandı.

PARANIN AKIBETİ BELLİ DEĞİL

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, 15 Temmuz sonrası şehit ve gazi yakınları için başlatılan bağış kampanyası kapsamında toplanan 309 milyon liranın, Hazine kurumlar hesabına aktarıldığını ve söz konusu paraların nasıl değerlendirileceğine kurulan vakfın karar vereceğini söylemişti. Vakıf kuruldu, aradan 4 yıl geçti fakat paralar bir türlü dağıtılmadı.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ