14 yıl sonra gelen adalet: AYM, Festus Okey cinayetinde devleti suçlu buldu

Anayasa Mahkemesi, 14 yıl önce Beyoğlu Polis Merkezi’nde bir polisin kurşunuyla öldürülen Nijeryalı Festus Okey’in yaşam hakkının ihlal edildiğine hükmederek, tazminat ödenmesine karar verdi.


AYM, 14 yıl önce polis kurşunuyla öldürülen Festus Okey’in yaşam hakkının ihlal edildiğine karar verdi. Mahkeme, bazı kamu görevlileri hakkında yürütülen soruşturmada etkili ceza soruşturması yürütülmesi yükümlülüğünün ihlal edildiği ile ayrımcılık boyutuyla eşitlik ilkesinin ihlal edildiği iddialarını ise kabul edilemez buldu.

İstanbul’da yaşayan Nijeryalı mülteci Festus Okey, 20 Ağustos 2007 tarihinde gözaltında tutulduğu Beyoğlu Polis Merkezi’nde bir polis tarafından vurulmuş, ağır yaralı olarak kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetmişti. Ateş edilme mesafesini kanıtlayacak delil niteliğindeki kanlı gömleği ise hastanede kaybolmuştu.


Okey’i vuran polis Cengiz Yıldız hakkında dava açıldı ancak dava yıllarca sürüncemede kaldı. Sanık polis mahkeme tarafından 2011 yılında ‘taksirle öldürmek’ suçundan 4 yıl 2 ay hapis cezasına mahkum edilmesine rağmen hapse girmedi. Festus Okey’in avukatları yıllar süren çabalar sonucu Okey’in Nijerya’daki ağabeyi Tochukwu Gameliah Ogu’ya ulaşmayı başarmış ancak Ogu’nun davaya müdahillik talebi reddedilmişti. Gerekçe ise mahkemenin Ogu’nun Okey ile akrabalık bağını gösteren DNA raporunu yetersiz bulmasıydı.AİLE DNA TESTİ SONUCU DAVAYA KATILABİLDİ

Gazeteci Alican uludağ’ın Ankara Gazetecisi sitesine yayınlanan haberine göre; 2018’in Aralık ayında yeniden başlayan davada İstanbul 21. Ağır Ceza Mahkemesi, Okey’in Güney Afrika’da yaşayan annesi Love Ogu ve abisi Tochukwu Gameliah Ogu’dan alınan ve avukat Alptekin Ocak ve sanatçı Banu Cennetoğlu’nun getirdiği örneklerin Adli Tıp tarafından incelenmesine karar vermişti.

DNA testi sonucunda eşleşme sağlanırken, mahkeme de ailenin davaya katılma talebini kabul etmişti. 4 Kasım 2020 tarihinde yapılan duruşmada esas hakkındaki mütalaasını açıklayan savcı, sanık polisin “taksirle ölüme neden olma” suçundan 6 yıla kadar hapsini istemişti.

AVUKATLAR AYM’YE BAŞVURDU

Bu süreçte Festus Okey’in avukatları, 2018’de Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) başvurmuşlardı. Başvuruda, olaya ilişkin etkili ceza soruşturması yürütülmemesi nedeniyle yaşam hakkının, ölümle sonuçlanan şiddetin ırk temelli ayrımcılık saikiyle gerçekleştirilmesi nedeniyle yaşam hakkıyla bağlantılı olarak ayrımcılık yasağının ihlal edildiği iddia edildi.

AYM DEVLETİ SUÇLU BULDU, AİLEYE TAZMİNAT ÖDENMESİNE KARAR VERDİ

AYM İkinci Bölüm, 13 Ocak’ta yaptığı toplantıda, polis kurşunuyla ölen Festus Okey’in yaşam hakkının ihlal edildiğine karar verdi ve aileye tazminat ödenmesine hükmetti. Mahkeme, bazı kamu görevlileri hakkında yürütülen soruşturmada etkili ceza soruşturması yürütülmesi yükümlülüğünün ihlal edildiği ile ayrımcılık boyutuyla eşitlik ilkesinin ihlal edildiği iddialarını ise kabul edilemez buldu.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ