’13 asker, gerilim hattında 50 dolarlık küre olmadığı için öldü’

2017 yılında Şırnak'ta Cougar tipi helikopter, yüksek gerilim hattına takılarak düşmüş, aralarında Tümgeneral Aydoğan Aydın'ın da bulunduğu 13 asker hayatını kaybetmişti.
Kazaya, 'uçuş güvenliği sağlayan 50 dolarlık kürelerin eksikliğinin' sebep olduğu iddiası gündeme geldi.

TBMM KİT Komisyonu’nda, 13 askerin hayatını kaybettiği kaza gündeme geldi. Kalkıştan üç dakika sonra meydana gelen kazanın sebepleri arasında, tellere takılan ışıldak özellikli uyarı kürelerinin bulunmayışı da gösterildi.

CHP Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz, Türkiye’de hayati önem taşıyan uyarı kürelerini Türkiye Elektrik İletim A.Ş. (TEİAŞ) Genel Müdürü Vekili Orhan Kaldırım’a sordu. TEİAŞ’tan gelen yazılı yanıtta, 67 bin 600 kilometrelik enerji iletim hattında yaklaşık 100 bin ikaz küresi bulunduğu, ancak 180 bin küreye daha ihtiyaç duyulduğu belirtildi.


‘TAKILI OLMASI GEREKEN KÜRELERİN YÜZDE 65’İ EKSİK’

Yavuzyılmaz, Sözcü’den Deniz Ayhan‘a yaptığı açıklamada, “Takılı olması gereken kürelerin yüzde 65’i eksik durumda. Bu askeri hava trafiğinin yanında, sivil hava trafiğini de olumsuz etkileyen, kaza ve can kaybı riskini arttıran bir durum. Pilotlara yüksek gerilim kablo hattı uyarısını gösteren yeni kürelerin henüz ARGE aşamasında olduğunu da öğreniyoruz. Kazalara tekrar sebebiyet vermemek için derhal bu eksiklik giderilmeli” dedi.

UÇUŞ GÜVENLİĞİ İÇİN GEREKLİ 

Yüksek gerilim hatlarına takılan renkli uyarı küreleri uçuş güvenliğine katkıda bulunuyor. Kürelerin fiyatı montaj dahil 50 dolar civarında. Alüminyumdan imal edilen, ışığı yansıtıcı özelliğe sahip olan bu küreler, helikopter pilotları tarafından gündüz kolaylıkla görülüyor. Sisli ve kapalı havalarda görülmesi zor olan yüksek gerilim hatları, bu toplar sayesinde çok daha kolay fark ediliyor.
 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ