10 Ekim davası: ‘Emniyet, katliam emrini veren kişiye işlem yapmadı’

Ankara’da 10 Ekim 2015 tarihinde 103 kişinin öldürüldüğü, IŞİD tarafından yapılan katliama ilişkin davada etkin soruşturma yapılmamasına avukatlar tepki gösterdi.


Saldırı emrini verdiği belirtilen Ebu Zeynep adlı kişinin iddianamede geçmediğine dikkat çekildi.

10 Ekim Katliamı’na ilişkin firari sanıkların yargılandığı davada mahkemede konuşan avukat, ‘IŞİD’in Türkiye emiri’ olduğu belirtilen Ebu Zeynep’in isminin dosyada olmadığına dikkat çekerek, “Emniyet gönderdiği fezlekede, ‘ben Ankara katliamı emrini veren kişiyi tespit ettim ama onunla ilgili bir şey yapmayacağım’ diyor” ifadelerini kullandı.


6. DURUŞMA YAPILIYOR: İNSANLIĞA KARŞI SUÇ  

10 Ekim Ankara Gar Katliamı Davası’nda firari sanıkların yargılandığı davanın altıncı duruşması, Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapılıyor. Davada firari sanıklar İlhami Balı, Savaş Yıldız, Edremit Türe, Deniz Büyükçelebi, Yakup Selağzı, Kasım Dere, Nusret Yılmaz, Mustafa Delibaşlar, Walentina Slobodjanjuk, Muhammet Zana Alkan, Ömer Deniz Dündar, Cebrail Kaya, Ahmet Güneş, Kenan Kutval, Bayram Yıldız, Hasan Hüseyin Uğur ile IŞİD yöneticiliğinden 18 yıl hapis cezası alan ve “insanlığa karşı suç” kapsamında hakkında iddianame düzenlenen Erman Ekici yargılanıyor.

Duruşmaya sanıklardan Erman Ekici bulunduğu cezaevinden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katıldı. Duruşmada 10 Ekim Avukat Komisyonu’ndan avukatlar ve katliamda yaşamını yitirenlerin aileleri hazır bulundu.

Duruşma, bir önceki celse verilen ara karar neticesinde ilgili kurumlardan gelen müzakereler okunmasıyla başladı. Gelen müzakerelere dair konuşan 10 Ekim Avukat Komisyonu avukatlarından Murat Kemal Gündüz, gelen cevapların net ve doyurucu olmadığını söyledi.

‘ISRARLA YAZMAMIZA RAĞMEN NET BİR CEVAP YOK’ 

Emniyet Genel Müdürlüğü’nden istenilen “İŞİD terör örgütünün fotoğraflı teşhis albümüne” ilişkin müdürlükten gelen cevaba dair konuşan Gündüz, Emniyet Genel Müdürlüğü’nün iki polisin tuttuğu tutanağa dayanarak cevap verdiğini vurguladı.

Yargının bu hale düşmesine bakıyoruz, İçişler Bakanı geçen yaptığı açıklamada memleketin en yüksek mahkemesine ayar vermeye kalktı. Bu beyanatı veren Emniyet Genel Müdürlüğü, kriminal daire de bu yönde bir çaba içerisindeler. Israrla yazmanıza rağmen net bir cevap yok. İki polisin tutanağına dayanarak ‘bizde yok’ diyorlar. Ama bu cevaplar davanın gidişatı için önemli.

‘MİTİNGDE GÖREVLİ TEK BİR POLİS DİNLENMEDİ’

Ardından söz alan avukat İlke Işık da mahkemenin iddianame aşamasında soruşturması tamamlanmayan bir davayı kabul ettiğine dikkat çekerek, şunları söyledi:

Ama bu iddianameye dokunmadan bir karar verdiniz. Şimdi de iddianamenin yapması gereken soruşturmalarla uğraşıyoruz. Araştırılmayan birçok şeyi biz talep ettik. İçişleri Bakanı ‘İŞİD birçok eylem planlıyor’ diyor. Evet ve bu dosyada firari olan sanıklar da planlıyor olabilir. Peki neden bu ülkede bunların yıllardır gezmesine izin verildi.

Gezmesine neden olanların sorumluluğunu ne yapacağız buna ilişkin tüm taleplerimizi reddettiniz. Mitingde sorumluluğu olan tek bir polis memurunu buraya getirip dinlemediniz. O kadar talep ettik. İçişleri Bakanlığı bunların sorumluluğuna dair müfettiş raporunu hala göndermiyor.

‘KATLİAM EMRİNİ KİM VERDİ?’

“Bu katliam emrini kim vermiştir?” diye soran Işık, “Sınırları İŞİD’e bırakmasalardı, istihbarat örgütleri bütün bu bilgileri toplayıp gereken yerlere bildirseydi, Ankara Emniyeti gereken önlemleri alsaydı bu katliam olmayacaktı” dedi.

Ardından söz alan avukat Erkan Ünüvar, sanık Yunus Durmaz ile yaptığı yazışmalardan Türkiye’deki katliamların talimatını veren ve Türkiye emiri olduğu anlaşılan Ebu Zeynep’in soruşturmaya dahil edilmediğini hatırlattı.

Ünüvar, “Bu kişi Yunus Durmaz’ın da başındaki kişi. Yunus Durmaz bu kişiye ‘şeyh’ diye hitap ediyor. Emniyet, yapılan görüşmelerde Ebu Zeynep’in Türkiye sorumlusu olduğunu değerlendirilmektedir. Bu yazışmalar bizim dosyamızda var. Mektup isimli bir yazışmada ‘Türkiye bize savaş ilan etti biz de vurun dedik’ deniliyor. Şeyh dedikleri Ebu Zeynep’ten talimatların alındığını ve yapılan yazışmalarda ayrıca tercüman kullanıldığını da anlıyoruz” ifadelerini kullandı.

‘IŞİD’İN TÜRKİYE EMİRİ EBU ZEYNEP, DOSYADA YOK’

İddianamede bir numaralı sanık olarak İlhami Balı’nın yer aldığını kaydeden Ünüvar, şöyle devam etti:

Ama yapılan görüşmelerden İlhami Balı’nın İŞİD’in sınır emiri olduğunu, Türkiye emirinin de Ebu Zeynep olduğunu anlıyoruz. Türkiye’de yapılacak eylemleri, yapılacak konumlandırma ve buna benzer birçok emir talimatını Ebu Zeynep veriyor. Ebu Zeynep Türkiye emiri ama bizim dosyamızda yok.

Dolayısıyla emniyet gönderdiği fezlekede, ‘ben Ankara katliamı emrini veren kişiyi tespit ettim ama onunla ilgili bir şey yapmayacağım’ diyor. Ankara katliamı hakkında sosyal medyada paylaşım yapanlar yargılanıyor ama İŞİD emiri olan kişinin isminin dosyada yer almaması anlaşılır değil. Savcılık neye dayanarak iddianamede buna yer vermemiş anlaşılır değil.

‘DEVLETİN MAHKEMESİNDE IŞİD’İ SAVUNUYOR’

Ardından sanık Erman Ekici’nin avukatı Heyam Fidan söz aldı. Bunun üzerine katliamda yaşamını yitirenlerin yakınları, “Devletin mahkemesinde İŞİD’i savunuyor’ diyerek tepki gösterdi.

Fidan’ın “İşte bu nedenle duruşmanın izleyicisiz gerçekleşmesini talep ediyoruz” sözüne ise katliamda yaşamını yitirenlerin yakınları, “Biz izleyici değiliz mağduruz mağdur” yanıtını verdi.

Mahkeme başkanı ise, “Oturduğunuz yerde müdahale etmeyin, bir daha ben söz vermeden konuşursanız dışarı çıkaracağım” dedi. Söz alan sanık Erman Ekici ise suçlamaları reddetti. Mahkeme heyeti duruşmaya 1 saat ara verdi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ