Zonguldak’taki ocaklarda beş yılda 64 madenci hayatını kaybetti

Zonguldak’taki maden ocaklarında, 2014-2019 yılları arasında meydana gelen göçük, patlama, zehirlenme gibi vakalar sonucu yaşanan iş cinayetlerinde 64 madenci hayatını kaybetti.


Hayatını kaybedenlerin 29’u özel maden şirketlerinde, 23’ü kaçak işletilen ocaklarda, 12’si ise Türkiye Taşkömürü Kurumu’na (TTK) ait maden ocaklarında işçiydi.

En son 25 Aralık’ta Kilimli ilçesine bağlı Gelik beldesindeki ruhsatsız işletilen kaçak maden ocağında meydana gelen metan gazı yanmasına bağlı karbonmonoksit zehirlenmesinde 33 yaşındaki Uğur Korkmaz ve 25 yaşındaki Erdem Korkmaz hayatını kaybetmişti.


İş cinayetiyle ilgili tutuklanan dört kişi tarafından, kaçak ocağın bir ay önce ekiplerce patlatılarak mühürlenmesine rağmen yeniden açıldığı ortaya çıkmıştı.

EN AZ 10 BİN İŞÇİ ÇALIŞIYOR

Türkiye’nin en büyük taş kömürü havzası Zonguldak’ta, TTK’ye bağlı maden ocaklarının yanı sıra özel firmalara ait maden ocaklarında da üretim yapılıyor.

TTK’ye ait maden ocaklarında Ekim ayı sonu verilerine göre, bin 356 yer üstü, 6 bin 549 yer altı işçisi çalışırken, özel sektöre bağlı maden ocaklarında ise bin 448 işçi çalışıyor.

KAÇAK OCAKLARDA 1000’İ AŞKIN MADENCİ GÜNLÜK 100 TL İÇİN ÇALIŞIYOR 

Ayrıca ruhsatsız olan kaçak kömür ocaklarında da üretim yapılıyor. Resmi olmayan rakamlara göre, kaçak ocaklarda bini aşkın madenci günlük 100-150 lira yevmiye karşılığında çalışmak zorunda kalıyor.

TTK ile özel ocaklarda üretilen ve tonu bin ile bin 500 lira arasında değişen fiyatlardan satılan kömür, kaçak ocaklarda yarı fiyattan satılıyor.

MÜHÜRLENEN KAÇAK OCAKLAR TEKRAR ÜRETİME AÇILIYOR 

2014’ten 2019 yılının Eylül ayı sonuna kadar ekiplerce tespit edilen bin 782 kaçak kömür ocağı, dinamitlerle patlatılarak imha edildi. Ancak patlatılarak mühürlenen ocaklardan çoğu, daha sonra tekrar üretime açılıyor.

Maden Mühendisleri Odası Zonguldak Şubesi Başkanı Erdoğan Kaymakçı, büyük bir risk taşısa da insanların her şeyi göze alarak ruhsatsız, sigortasız, sosyal güvenceden yoksun olan yerlerde çalışmak zorunda kaldığını söyledi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GENEL HABERLERİ