"Yezid'in soyu devam ediyor"

Cenaze aracı ve mezar yeri vermediler, morgun suyunu kestiler, aileyi böyle isyan ettirdiler..
Diyarbakır Newroz’unda polis kurşunuyla öldürülen Kemal Kurkut’un cenazesi, ailesinin yaşadığı Malatya’da binbir zorlukla defnedilebildi. AK Partili Battalgazi Belediyesi, cenaze aracı ve taziye çadırı vermezken, cenazenin yıkanacağı morgun suyunu kesti, mezar yerini de "Sit alanı" diyerek vermedi. 

Diyarbakır Newrozu’nun düzenlediği Newroz Parkı’na gelmek isterken, Evrim Alataş Caddesi üzerindeki arama noktasında, üzeri yarı çıplak soyulan, buna rağmen “canlı bomba” denilerek polis tarafından vurularak öldürülen İnönü Üniversitesi öğrencisi Kemal Kurkut, Malatya’da toprağa verildi.

BELEDİYE CENAZE YIKANMASIN DİYE SUYU KESTİ


Ailesinin bulunduğu Alibaba Mezarlığı'na götürülen cenazenin burada yıkanmasının beklendiği sırada morgun suyu, AKP'li Battalgazi Belediyesi görevlilerince kesildi. Suyun kesilmesi üzerine belediye yetkilileri ile görüşen aileye, önceki gece Alibaba Mezarlığı’nda kazılan mezar yerine defin yapılmasına izin verilmeyeceği, cenaze aracı ve çadır da tahsis edilmeyeceği bildirildi. Aileye mezar yeri "sit alanı" denilerek verilmedi. Bunun üzerine morg önünde kısa süreli tartışma yaşanırken, aile cenazeyi kendi imkanlarıyla su taşıyarak yıkadı. 

EMNİYET CENAZE ARACINI ENGELLEDİ

Morg önünde bekleyen Kurkut’un amcası Yusuf Kurkut, cenazelerini almadan önce Battalgazi Belediyesi’nden taziye çadırı ve cenaze taşıma aracı ayarladıklarını söyledi. Malatya Adli Tıp Kurumu’ndan cenazeyi aldıktan sonra morga geldiklerini anlatan Kurkut, Malatya Emniyet Müdürlüğü’nün cenaze aracının gelmesine engel olduğunu söyledi. Amca Kurkut, “Üç defa cenaze aracının gelmesini engellediler. Mezar yerini de ayarladık fakat sit alanı diye vermediler. Akşamdan Battallgazi Belediyesi’nden çadır ayarladık ama çadırı da vermediler. Çadırı kendimiz ayarladık. Bu yapılanlar siyasi hesaplar yüzünden yapıldı. Biz cenazemizi sırtımızdan da getirebilirdik. Biz başka yerden mi geldik? Biz de buranın insanıyız” diye tepki gösterdi. 

Cenaze daha sonra morg önünde bulunan bir yurttaşın minibüsüne alınarak Topbaş Mezarlığı’na getirildi. Kurkut’un cenazesi, ağıt ve gözyaşları arasında toprağa verildi. 

‘YETKİLİLER YALAN SÖYLÜYOR’

Cenaze töreninde konuşan HDP Dersim Milletvekili Alican Önlü, “Kemal de herkes gibi bir sevinci, bir bayramı yaşamak istedi. Ama hepimize gördükleri gibi Kemal’e de bunu çok gördüler” dedi. Kurkut’un öldürülmesine ilişkin yetkililerin yalan söylediğini vurgulayan Önlü, “Neymiş çantası varmış da, kitleye doğru koşup ‘Patlatacağım’ diye bağırıyormuş. Bu kadar riyakarlık olamaz. Hem öldürmek hem de bu kadar münafıklık olmaz. Kerbela’dan bugüne kadar yaşadık ama Yezid soyu da devam ediyor. Nasıl ki Hazreti Hüseyin’in direnişi devam ediyorsa Kemal gibi, Yezid’in soyu da devam ediyor” dedi. 

‘KEMAL’E BİR TOPRAĞI ÇOK GÖRDÜLER’

Belediyenin cenazenin defnedilmesine engel olmasına da tepki gösteren Önlü, “Yezid de Hazreti Hüseyin’in defnedilmesine müsaade etmedi. Bu defnedilmeyi engelleyenler kendilerine Müslüman dediler. Kemal’e bir toprağı çok gördüler. Arabayı götürdüler, suyu kestiler. Bu nasıl bir Müslümanlık, nasıl vicdan?” diye sordu.

Kurkut’un hiç uyarılmadan, kendisini tanıtmaya izin verilmeden katledildiğini belirten HDP Adıyaman Milletvekili Behçet Yıldırım ise, “Avrupa’ya demokrasi dersi vermeye kalkanlar, bizlere demokrasiyi böyle gösteriyorlar. Bu olayın peşini bırakmayacağız. Kemal’i katledenler mutlaka cezalandırılacak” dedi. 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GENEL HABERLERİ