Uzmanlar öncelikle 'eller yıkanmalı' diyor ama 3 milyar insanın lavabosu yok!

Çin'de ortaya çıktıktan kısa sürede dünyaya yayılan koronavirüsle ilgili kaygı ve tartışmalar devam ediyor. Uzmanların virüse karşı tedbirlerde öncelikli olarak açıkladığı ellerin sabunla yıkanması.


Ancak dünyada 3 milyar insanın bu imkandan mahrum kaldığı ortaya çıktı. 

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF), sabun ile ellerin yıkanmasının yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla mücadelede son derece önemli olduğunu ancak dünya genelinde 3 milyar insanın evinde ellerini su ve sabunla yıkayacağı lavabosunun bulunmadığını duyurdu. 


UNICEF'ten yapılan açıklamaya göre dünya genelinde her beş kişiden sadece 3'ü evlerinde ellerini yıkayabilecekleri imkanlara sahip.

Dünya nüfusunun yüzde 40'ının, yani 3 milyar insanın evinde ellerini su ve sabunla yıkayacağı lavabosunun bulunmadığı belirtilen açıklamada, en az gelişmiş ülkelerdeki insanların yaklaşık dörtte üçünün de bu temel ihtiyaçtan yoksun olduğu ifade edildi. 

Açıklamada ayrıca dünya genelinde okulların üçte birinde çocukların ellerini yıkayabileceği lavaboların olmadığı ve sağlık merkezlerinin yüzde 16'sında ise işlevsel tuvalet ve lavaboların bulunmadığına işaret edildi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GENEL HABERLERİ