​Türkiye'den AB'ye geçen sığınmacı sayısında rekor artış yaşandı

Ülkelerindeki savaştan kaçıp yaşamak için umudu Avrupa’da görenler, Avrupa ülkelerine gidebilmek için büyük bir mücadele veriyor. Bu yılın ilk dokuz ayında Türkiye’den Avrupa Birliği (AB) ülkelerine giden sığınmacı sayısında yüzde 23 artış yaşandı.


Türkiye’den 46 bin 546 sığınmacı AB ülkelerine gitti. Sığınmacıların daha çok Afganistan, Suriye ve Iraklı olduğu belirtildi.

AB tarafından sığınmacı sayıları ile yayınlanan "Durum Raporu”na göre 23-29 Eylül haftasında 3 bin 710 sığınmacının Türkiye üzerinden Yunanistan'a giriş yaptı. Bu rakamın 2016 yılında Türkiye ile AB arasında imzalanan Geri Kabul Anlaşması'nın yürürlüğe girmesinden bu yana bir rekor olduğu ifade edildi.


Raporda, Yunanistan Göç Bakanlığı'nın "Yıl sonuna kadar 25 bin sığınmacının daha gelmesini bekledikleri" yönündeki tahmini de yer aldı.

Aynı dönemde Türkiye'ye sadece 102 sığınmacının mutabakat kapsamında geri gönderilmesi eleştirildi. Raporda geri gönderme işlemlerinin yavaşlığına ve bu oranın kritik düzeyde olduğuna dikkat çekildi. 

 2016'da imzalanan Geri Kabul Anlaşması’na göre AB, Türkiye'den 72 bin kadar sığınmacıyı kabul edeceğini taahhüt etmişti. Avrupa Komisyonu’nun verdiği bilgilere göre bugüne kadar yaklaşık 2 bin 400 Suriyeli, Türkiye'ye geri gönderildi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GENEL HABERLERİ