Sırrı Süreyya Önder’in ismi ‘Ulucanlar Müzesi’nden kaldırıldı, AKP’li Özdağ’ın yazıldı

HDP eski Ankara Milletvekili Sırrı Süreyya Önder’in 1985 yılında 11 ay tutuklu kaldığı Ulucanlar Cezaevi’nin kapatılıp müzeye dönüşmesinin ardından yayımlanmaya başlayan biyografisi, müze yönetimi tarafından kaldırıldı.


Önder’in biyografisinin yerine AK Parti eski Milletvekili Selçuk Özdağ’ın biyografisi konuldu.

ÇİÇEKOĞLU İLE AYNI RANZADA SERGİLENİYORDU


Gazete Duvar’dan Serkan Alan’ın haberine göre, Nâzım Hikmet, Behice Boran, Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan, ve Hüseyin İnan gibi Türkiye siyasal hayatının önde gelen isimlerinin de tutuklu bulunduğu Ulucanlar Cezaevi’nin müzeye dönüşmesinin ardından, burada kalmış isimlerinin hayatlarına dair bilgileri içeren panolar koğuşlardaki ranzaların başlarına konuldu.

“Terör örgütü propagandası yapmak” suçlamasıyla 3 yıl 6 ay hapis cezası alan ve halen Kandıra Cezaevi’nde tutuklu bulunan Önder’in biyografisi de Ulucanlar Cezaevi Müzesi’nde sergileniyordu.12 Eylül’ün ardından Ulucanlar’da tutuklu bulunan senarist ve yazar Feride Çiçekoğlu ile aynı ranzada biyografisi sergilenen ve Önder’in bilgilerini içeren pano, müze yönetimi tarafından kaldırıldı.

Önder’in yerine AKP eski Manisa Milletvekili Özdağ’ın biyografisi konuldu.Müze yönetimi tarafından Sırrı Süreyya Önder’in kaldırılan biyografisinin yerine AKP eski Genel Başkan Yardımcısı, Manisa Milletvekili Selçuk Özdağ’ın biyografisi konuldu.

Özdağ, 1980-1986 yılları arasında “MHP ve Ülkücü Kuruluşlar” davası nedeniyle Ulucanlar Cezaevi’nde tutuklu bulunmuştu.

MÜZE YÖNETİMİNDEN AÇIKLAMA YAPILMADI 

Sırrı Süreyya Önder’in sergilenmekte olan biyografisinin kaldırılma gerekçesi sorusuna karşın müze yönetimi, konuya ilişkin gerekli bilgiyi paylaşacaklarını söyledi. Haberin yayımlandığı ana kadar müze yönetiminden kaldırılma gerekçesine dair herhangi bir bilgi paylaşılmadı.

 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GENEL HABERLERİ