Şenyaşar ailesinin duruşmasına vekiller alınmadı

AKP Milletvekili İbrahim Halil Yıldız'ın koruma ve yakınlarının saldırısında öldürülen Şenyaşarlara dair açılan davanın ikinci duruşmasına HDP milletvekilleri alınmadı.
Urfa’nın Suruç ilçesinde 14 Haziran 2018 tarihinde AKP Milletvekili İbrahim Halil Yıldız’ın korumaları ve yakınlarının işyeri ve hastane saldırılarında öldürülen Hacı Esvet Şenyaşar ve oğulları Celal ve Adil ile Yıldız’ın kardeşi Mehmet Şah Yıldız’a ilişkin açılan davanın ikinci duruşması Malatya 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülmeye başlandı.

MA’nın haberine göre, gecikmeli başlayan duruşmaya, Emine Şenyaşar ile ailesi, HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Avukat Ümit Dede, Van, Antep, Diyarbakır ve Urfa Barosuna bağlı avukatlar ile ÖHD Diyarbakır Şubesine bağlı avukatlar katıldı.

Duruşmaya takip etmek için Ankara’dan gelen HDP Milletvekilleri Ayşe Sürücü ve Ömer Faruk Gergeroğlu ile HDP Urfa İl Eşbaşkanı Mikail Gözek adliyeye alınmadı.


Duruşmaya tutuklu sanıklar Fadıl Şenyaşar ile Enver Yıldız Ses Bilişim Görütü Sistem (SEGBIS) üzerinden katılacak. Diğer 11 sanık ise duruşma salonundaki yerlerini aldı.

‘NE GİZLENMEK İSTENİYOR?’

Adliyede duruşma saatini bekleyen Şenyaşar ailesi ile canlı yayın yapmak isteyen Gergerlioğlu’nun girişimi engellendi.

Duruşmaya da alınmayan milletvekili Gergerlioğlu, twitter adresi üzerinden açıklama yaparak, “Malatya’da duruşma öyle bir duruşma ki biz vekilleri bile mahkeme salonuna almak istemiyorlar. Mahkeme başkanı pandemi bahanesiyle bizi içeri almak istemiyor. Ne gizlenmek isteniyor?” diye sordu.

Gergerlioğlu, daha sonra, “Malatya adliyesinde Şenyaşar ailesinin duruşmasına katılmamızı engelleyen mahkeme başkanının kararını Adliye adalet komisyonu başkanına şikayet ettik” dedi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GENEL HABERLERİ