Prof. İştar Gözaydın gözaltına alındı

Hizmet Hareketi'ne yönelik cadı avı kapsamında aralarında akademisyenlerin de bulunduğu 14 kişi gözaltında alındı.
Gediz Üniversitesi çalışanlarına yönelik 4 ilde yürütülen bir operasyon kapsamında, aralarında akademisyenlerin de bulunduğu 14 kişi gözaltına alındı.

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu Savcılığı, 15 Temmuz darbe girişimi sonrası çıkarılan Kanun Hükmündeki Kararname (KHK) ile kapatılan Gediz Üniversitesi çalışanlarına yönelik, İzmir, İstanbul, Adana ve Manisa'da 30 adrese eş zamanlı operasyon düzenlendi.

İştar Gözaydın da gözaltında


Gözaltına alınanlar arasında Prof. Dr. İştar Gözaydın da bulunuyor.

Gözaydın'ın gözaltına alındığını eşi, yazar İskender Savaşır Twitter'da paylaştı.

Gediz Üniversitesi'nde Sosyoloji Bölümü'nün başkanlığını yürüten İştar Gözaydın, Türkiye'de insan hakları alanında faaliyet gösteren Helsinki Yurttaşlar Derneği'nin de kurucuları arasında yer alıyordu.

Gözaydın, 15 Temmuz'daki darbe girişiminin ardından üniversitedeki görevinden açığa alınmıştı.

İŞTAR GÖZAYDIN KİMDİR?

Prof. İştar Gözaydın 1959 yılında İstanbul’da doğdu. 1977’de Üsküdar Amerikan Kız Lisesi’nden, 1981’de İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu. 1982 yılında aynı fakültenin İdare Hukuku Anabilim Dalı’nda araştırma görevlisi olarak göreve başladı. 1986-1987 yıllarında Fulbright Bursu’yla ABD’de lisansüstü çalışmalarına devam etti. 1986’da Georgetown University International Law Institute’da devam ettiği A.B.D. hukuk sistemi üzerine sertifika programından sonra, 1987’de New York Üniversitesi’nden yüksek lisans; 1991’de İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden doktora derecesini aldı. 1997’de doçent, 2006’da profesör unvanlarını aldı.

Akademik çalışmaları din ve devlet ilişkileri, Türkiye’nin dış politikasında dinin rolü, dinsel ayırımcılık ve hukuk-siyaset ilişkileri üzerinde yoğunlaştı.

Aynı zamanda Helsinki Yurttaşlar Derneği kurucu üyesi olan Gözaydın’ın çok sayıda uluslararası ve ulusal yayını var. Akademik çalışmaları dışında, kurucularından olduğu Açık Radyo 94.9’ta 1995’ten beri sürdürmekte olduğu programlarında, son yıllarda Johann Sebastian Bach üzerine yoğunlaşan “Mekanlar ve Çağlar içinde Ses” adlı bir müzik programının yapımcı ve sunuculuğunu sürdürüyor.

7 Haziran 2015 seçimleri öncesi cumhurbaşkanının seçimlere gölge düşürdüğünü belirterek siyasi partilere, medyaya, anayasal kurumlara ve hükümete çağrı yapan 76 akademisyen arasındaydı. Doğuş Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi dekanlığı görevinde bulundu. Gediz Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü Başkanı görevini sürdürürken açığa alındı. Sosyal medyadaki açıklamasında gerekçe olarak “Reteweetlediği iki Diken makalesi, idama ve şiddete karşı çıkan paylaşımlar” gösterildiğini belirtmişti.

Gediz Üniversitesi 23 Temmuz’da Resmi Gazete’de yayınlanan 667 KHK ile kapatılan 15 vakıf üniversitesi arasındaydı. 

Gözaydın’ın kitaplarından bazıları şöye:

Diyanet: Türkiye Cumhuriyeti’nde Dinin Tanzimi, Müslüman Toplum, “Laik” Devlet: Türkiye’de Diyanet İşleri Başkanlığı, Bir Toplumda Bir arada Yasamak için Akılda Tutulması Gerekenlere Dair El Kitabı. (Kaynak: Bianet)
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GENEL HABERLERİ