Milli uçak 9 yıldır yapılacak!

AKP’li Cumhurbaşkanı R.Tayyip Erdoğan, dün katıldığı bir toplantıda, “Kendi savaş uçağımıza da kavuşacağız. Zamanı yakındır.” dedi. Erdoğan, 2010 yılı Aralık ayında da milli savaş uçağımızın en kısa zamanda göklerde olacağını söylemişti.


Aradan 9 yıl geçti. İlk üretim tarihi 2021 olarak açıklanmıştı. Ancak geçtiğimiz yılın sonunda tarih iki yıl daha ötelendi.AKP rejiminin en büyük marifetlerinden biri ‘hayal’ satması. 8 yıldır yerli otomobil üreteceğiz. Henüz tasarımı bile tamamlanmadı. AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, dün Kınalıada Korveti’nin Hizmete Alınma Töreni’nde konuştu. ABD ile yaşanan F-35 sorunları hatırlatıp, “Nasıl Atak helikopterimizi gemilerimizi İHA’larımızı, SİHA’larımızı yaptıysak savaş uçaklarımızı yapmayı da başaracağız. İnşallah kendi savaş uçağımıza da kavuşacağız. Zamanı yakındır.” dedi.

İLK SAVAŞ UÇAĞI MÜJDESİ 9 YIL ÖNCE VERİLDİ!


Tayyip Erdoğan’ın ‘uçak müjdesi’ yeni değil. Bundan 9 yıl önce Türkiye’nin kendi savaş uçağını yapacağı açıklanmış ve 2 yılda tasarımının biteceği müjdelenmişti. Dönemin Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, 16 Aralık 2010’daki açıklamasında, “Yani bu, ilk Türk savaş uçağının yapılması için verilmiş bir karardır.” diyordu.

F-35’LERLE BİRLİKTE HİZMET VERECEKTİ!

Türkiye’nin yerli ve milli savaş jeti, F-16 ve F-35’lerle birlikte hizmet verecek şekilde üretilecekti. O dönemde yapılan açıklamalara göreu uçağın kavramsal tasarım aşaması 2 yılda tamamlanacaktı. Bunun için 20 milyon Dolar bütçe ayrılmıştı. Uçakta her türlü teknoloji olacaktı. 3 yıl sonra 3 farklı model üzerinde durulduğu haberleri yayınlandı.

UÇUŞ TARİHİ SÜREKLİ ERTELENİYOR!

İlk plana 2021’de üretime geçilecekti. İlk uçuş için hedef 2023 olarak açıklandı! Fakat üretim ve uçuş tarihi revize edildi. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, uçağın 2023’te hangardan çıkarılacağını, 2026’da ise göklerde görülmeye başlanacağını açıkladı. Bu arada geçtiğimiz yılın sonunda ‘uçağın rüzgar tünelinde olduğu’ belirtildi. Ancak bugüne kadar milli muharip uçağına ilişkin tek gerçek fotoğraf ya da görüntü verilmedi. Yapımı 9 yıldır devam eden milli uçak, sır gibi saklanıyor!


KAYNAK: Tr724
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GENEL HABERLERİ