Kaz Dağları’ndan sonra Madra Dağları da altın madeni tehdidi altında

Kaz Dağları’nda 195 bin ağacın kesilmesine neden olan ve 11 bin ton siyanür kullanılacağı belirtilen altın madenine ilişkin tepkiler sürerken, Madra Dağı için de benzer bir tehlikenin bulunduğu öğrenildi.


Sözcü’nün haberine göre Balıkesir'in İvrindi İlçesi'nde TÜMAD Madencilik Şirketi, 6 bin 600 hektarlık alanda altın arıyor. Maden işletmesi, başta Madra Dağı olmak üzere tüm çevreyi tehdit ediyor. 

Türkiye’nin en büyük altın madeni sahası olduğu belirtilen alan Balıkesir, Manisa ve İzmir sınırlarına kadar ulaşıyor. Maden sahası Balıkesir'in İvrindi, Edremit, Burhaniye İlçeleri, İzmir'in Bergama İlçesi ile çok sayıda köyü doğrudan etkiliyor. 


Şirketin madencilik faaliyetleri başta Madra Dağı olmak üzere, ormanları, yaylaları, meraları tehdit ediyor. İşletmenin büyük kısmı ormanlık alanı kapsıyor. Ortaya çıkan görüntülerde on binlerce ağacın kesildiği görülüyor. 
TÜMAD Madencilik Şirketi’nin ilk ÇED başvurusunu 2015 yılında yaptığı biliniyor. Altın arama faaliyete ilişkin yasal süreç ise 2017'de tamamlandı. 75.3 milyon ton altın cevheri çıkaracağını belirten şirket, geçen temmuz ayının başında faaliyete başladı. İlk etapta 10 yıllık işletme ruhsatı alan maden şirketi dört adet ocak açacak.

Çevrecilerin “Cehennem Çukuru” dediği açık ocakların uzunluğu 800 metreyi, derinliği 250 metreyi bulacak. Maden şirketi, işlemleri için büyük miktarda suya gereksinim duyuyor. Toplam altı tane su kuyusu açacağını bildiren işletme, saniyede 58 litre su kullanıyor. Bir diğer ifadeyle, 24 saat çalışan işletme günde 5 milyon litre su tüketiyor. Su temini yöredeki kaynaklardan temin ediliyor. Çevreciler ve köylüler, madencilerin su kaynaklarını kurutacağını belirtiyorlar. Yöre halkı “Maden ocakları bizim cehennem çukurumuz. Sularımız şimdiden kurudu, ekinlerimiz çürüdü” diye isyan ediyor.

Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GENEL HABERLERİ