Kara Harp Okulu'nda ilk ders yandaş yazar rektörden

Kara Harp Okulu Komutanlığı 2016-2017 eğitim öğretim yılı açılış töreni 15 Temmuz’daki darbe girişiminden 7 ay 26 gün sonra düzenlendi.
Kara Harp Okulu Öğrenci Alay Komutanı Albay Ertan Serdengeçti’nin geleneksel “Harbiyeli Yoklaması” sırasında Atatürk’ün Harp Okulu apolet numarası olan “1283” numarasını okuması üzerine, salonda bulunan tüm harbiyeliler ayağa kalkarak “İçimizde” diyerek yoklamaya katıldı.

İlk ders yandaş Sabah yazarı Rektör Afyoncu’dan

Okulda ilk dersi ise darbe girişiminden sonra kurulan Milli Savunma Üniversitesi’nin başına ‘Rektör’ olarak getirilen, AKP’nin yayın organlarından Sabah gazetesinin yazarı Prof. Dr. Erhan Afyoncu verdi.


Afyoncu, ilk dersinde “Atatürk’ün her zaman ordunun siyasetten uzak kalmasını istediğini, bu isteğin doğruluğunun Balkan Savaşlarında görüldüğünü” anlatırken, “Türkler, 2 bin 200 yılık bilinen tarihinde ordu-millet olarak var olmuştur. Devlet yıkıldığı takdirde Türk milleti var olamıyor, devlet ise orduyla var oluyor. Atatürk’e göre ordu; millet ile bir bütünlük oluşturur ve ordu milli iradenin emrindedir” diye konuştu.

Törene Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Salih Zeki Çolak, Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreteri Seyfullah Hacımüftüoğlu, komutanlar ve Harbiyeli öğrenciler katıldı.

Tören, Kara Harp Okulu Marşı’nın okunmasıyla sona ererken, Genelkurmay Başkanı Akar da yeni eğitim-öğretim yılında Harbiyelilere başarılar diledi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GENEL HABERLERİ