‘Kadın cinayetleri AKP politikalarıyla doğrudan ilişkilidir’

İzmir Kadın Savunma Ağı, kadın cinayetleri ve kadına yönelik şiddetin giderek artmasının nedenlerinin iktidar politikalarıyla doğrudan ilişkili olduğunu belirtti: "Bizim aslında mücadele ettiğimiz bu zihniyeti besleyen cesaretlendiren iktidarlardır.”


Savunma Ağı üyesi Elif Yerlikaya, her sabah bir kadın cinayetiyle uyanmak istemediklerini belirterek, geçtiğimiz hafta boşandığı Fedai Varan tarafından öldürülen Emine Bulut cinayetini hatırlattı. Mezopotamya Ajansı’nda Esra Solin Dal’a konuşan Yerlikaya şöyle dedi:

‘MÜCADELEMİZ KADIN CİNAYETLERİNİ BESLEYEN İKTİDARLADIR’


“Bir anneyi evladının gözleri önünde öldürme cesareti gösteren erkek tabii ki de iktidardan güç alıyor. Bizim aslında mücadele ettiğimiz bu zihniyeti besleyen cesaretlendiren iktidarlardır. Yaşamın her alanında kadını ikici plana atan bir iktidar gerçekliği ile karşı karşıyayız.

Biz kadınlar artık her gün ölmek istemiyoruz. Bu ülkede yasalarda yer alan maddelerin mutlaka işletilmesini istiyoruz. Bu uygulanana kadar da alanlarda olup mücadelemize devam edeceğiz.”

‘KADIN CİNAYETLERİ POLİTİKTİR’

Kadın cinayetlerinin sadece yasalarla önlenemeyeceğine dikkat çeken Kadın Savunma Ağı Üyesi Gizem Coşkun da kadın cinayetlerinin münferit değil politik olduğunu ifade etti.

“Bütün kadınların birbirine ses olması gerekir. Kadın cinayetlerinin son bulması için de iktidarın kökten bir zihniyet değişimine ihtiyacı var. İktidarın insanlara empoze ettiği dinci ve kinci anlayışın sonucunda kadın cinayetleri yaşanıyor. Başlarda aile içinde başlayan cinsiyet eşitsizliği, daha sonra okullarda pekiştiriliyor. Yasaların kesinlikle kadın ve erkeğe eşit davranması gerekir yani kadını öldüren erkeğe iyi hal uygulamaları kesinlikle olmaması gerekir.”

‘İYİ HAL İNDİRİMLERİ VE FETVALAR…’

Kadın Savunma Ağı Üyesi Evrim Çakır ise ülkede kadın kazanımlarını saldıranın iktidarın kendisi olduğunu belirterek, iktidarın 6284 sayılı yasayı ve İstanbul Sözleşmesi’ni feshetmeye çalıştığını dile getirdi.

“İktidar, kadına yönelik şiddet, taciz tecavüz davalarında iyi hal indirimlerini ortadan kaldırmıyor. Yine başta diyanet 9 yaşındaki çocuğun evlenebilir açıklamasını yapan fetvalar çıkarıyor bunun ortadan kaldırılması lazım. İktidar kadını koruyan yasalar çıkarabilir. Yine tüm kadın örgütleri ortak çalışmalar yapabilir ama ne yazık ki bu ülkede bunların hiçbirisi yapılmıyor. Biz her şeye rağmen; susmayacağız, boyun eğmeyeceğiz.”
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GENEL HABERLERİ