İstanbul'da ‘Yasaklı ülke’ vatandaşlarına ABD izni yok

ABD Başkanı Donald Trump’ın yedi ülkenin vatandaşlarına vize kısıtlama getiren kararnamesi nedeniyle Atatürk Havalimanı’nda iki günden beri birçok yolcunun ABD’ye gidişi engellendi.
Türk Hava Yolları’na ait uçaklarda, ABD’ye gitmek isteyen bazı yolculara izin verildi, bazılarıysa vizelerinin iptal edildiği bilgisi verilerek engellendi.

Suriyeli 32 yaşındaki Nail Zaion, evraklarını yetkililere gösterdiğini ama vizesinin iptal edildiğini öğrendiğini söyledi.

Yetkililerin kendisine konsolosluğun kapısını gösterdiğini belirten Zaion, “Eşim ve çocuğum iki yıldır orada yaşıyor. Vizemi Trump’ın kararnameyi onayladığı gün aldım. Ama vizemin iptal edildiğini söylediler” dedi. Zaion, biletini iptal ettirdi.


New York’a gitmek isteyen Iraklı Ahmet Zahir, iki hafta önce ABD’den Irak’a geldiğini, yeşil karta sahip olduğunu, iki yıldır da ABD’de yaşadığını anlattı.

Vizesinin iptal edildiğini öğrenen ve biletini iptal ettiren Zahir, eşine izin verildiğini ancak onun da ABD’ye gitmeyeceğini kaydetti.

Ne olmuştu?

ABD’nin ‘çiçeği burnunda’ başkanı Trump, çıkardığı başkanlık kararnamesiyle Suriye, Irak, İran, Libya, Somali, Sudan ve Yemen vatandaşlarının vizelerini askıya almıştı.

Cuma günü yürürlüğü giren kararname sonrası iki Irak vatandaşı New York’taki John F. Kennedy Havalimanı’nda gözaltına alınmıştı.

Amerikan Sivil Özgürlükler Birliği üyesi avukatlar, gözaltına alınan Iraklıların serbest bırakılması ve kararnamenin iptali istemiyle dava açmı,  New York federal mahkemesi de ‘telafisi mümkün olmayan zarara’ yol açabileceği gerekçesiyle, kararı geçici olarak askıya almıştı.

ABD çapında birçok havaalanında Trump’ın kararı protesto edilmişti.


 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GENEL HABERLERİ