'İşkencecileri cezasızlık zırhıyla kuşatan devlet, şimdi de yeni bir kolluk birimi donatıyor'

Birleşmiş Milletler Evrensel Periyodik İnceleme sürecini Cenevre'de izleyen Türkiye İnsan Hakları Vakfı Başkanı Şebnem Korur Fincancı, 5 yılda yapılan ve bir önceki değerlendirmede 278 olan hak ihlallerine dair tavsiyenin 455'e yükseldiğini belirtti.


EPİ (Evrensel Periyodik İnceleme) oturumundaki tavsiye kısmı kadar, Türkiye'nin bu uyarılar karşısında kendini savunma kısmına da dikkat çeken, Evrensel yazarı Fincancı, "EPİ oturumunda Türkiye adına konuşan Dışişleri Bakan Yardımcısı Cumartesi Anneleri’nin Galatasaray oturmasının izin verilebilir gösteri kapsamında olmadığını ve turizmi baltaladığını söylüyor, bir gün önce biz bu oturmalara yönelik saldırıları görüntüleriyle anlatırken izlemiş olduğu belli olan diğer devlet yetkililerinin sorularına yanıt olarak. Hak savunucusu avukatların hapsedilme serüvenini dinlemiş, cezaevindeki gazetecileri etkinlikte duymuş olanlar oturumda bu soruları yüksek sesle dile getiriyor. Raporu hep birlikte göreceğiz önümüzdeki günlerde. Bu organizasyonların varlığının karşılıklı alışverişlerle ve silah üreticileriyle sürdüğünü unutmadan okumalı raporu elbette. Önceki değerlendirmede 278 olan tavsiye sayısı bu değerlendirmede 455’e çıkmış, bu tavsiyelerde de kendi raporlarını sunan insan hakları örgütlerinin emeği var, her şeye rağmen" yorumunu yapıyor.

BM önünde, insanların Türkiye'deki insan hakları ihlallerine karşı eylem düzenlediklerine de değinen Fincancı, "KHK’lerle işlerinden, evlerinden edilmiş insanlar. Bu eyleme katılmak ruhuma iyi geldi, devletlerin üzerime çöken ağırlığını kaldırdı biraz olsun. Aralarında zamanında faillerin tarafında olanlar var mıydı, bilmem. Bir insan hakları eylemcisi olarak devletle ilişkim mücadeleye dayalı, hak ihlaline uğrayana kimlik sormadan insan hakları ihlallerini yüksek sesle söylemek ve eleştirmek bizim kendimize tanımladığımız ödevimiz" ifadelerini kullandı.


Ardından konuyu bekçilik sistemine getiren Fincancı, "İşkencecileri cezasızlık zırhıyla kuşatan devlet, şimdi de yeni bir kolluk birimi donatıyor. Bekçilerden silahlı güç devşirmeye hazırlanıyor. Devletin o sindirici gücünü sokak aralarına yerleştirme hazırlığını da dördüncü değerlendirmede konuşmamak için şimdiden durdurmak gerek!" uyarısında bulundu.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GENEL HABERLERİ