Haftaya damga vuran fotoğraf: Kelepçeli kırmızılı kadın

Şili’den başlayıp dünyaya yayılan kadın protestolarının Kadıköy ayağına polis sert müdahale yaptı. Aktivist Kamera’nın çektiği bir fotoğraf Türkiye’nin özeti gibiydi.


Şili’de maruz kaldıkları taciz, tecavüz ve şiddeti dans ederek protesto eden kadınlara destek olmak için Kadıköy’de bir araya gelen kadınlara polis sert müdahalede bulundu. Müdahale sonucu 7 kadın gözaltına alındı.
Kadıköy Beşiktaş İskelesi önünde bir araya gelen yüzlerce kadın Las Tesis’in bestelediği “Hayır dersem hayır, ısrar edemezsin. Tacize hayır” diyerek dans etti.


YERLERDE SÜRÜKLEDİLER

Dans eden kadınlara yönelik polis, eylemin yasadışı olduğunu belirterek kadınların müzik ve dans aletlerine el koydu. Polise tepki gösteren kadınlar eylemlerini sürdürmeye devam etti. Bunun üzerine polis kalkanlarla kadınları alandan uzaklaştırmaya çalıştı. Polisin sert müdahalede bulunduğu eylemde kadınlar yerlerde sürüklenerek gözaltına alınmaya çalışıldı.

Bu sırada gözaltına alınan kadınlara kelepçe takıldı. Bazı kadınlara ise ters kelepçe takıldı.

Aktivist kameranın çektiği bir kare ise kadınların nasıl polis ablukasına alındığının, Türkiye’deki polis devleti uygulamasının göstergesiydi.KADINLAR DAĞILMADI

Kadınlar polis müdahalesine “Gelsin baba, gelsin koca, gelsin devlet gelsin cop, inadına isyan, inadına özgürlük”, “Kadınları değil, cinayeti engelle” sloganları ile tepki gösterdi.

Bunun üzerine ara sokaklara dağılan kadınlar, burada eylemlerini uzun bir süre sürdürdü.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Genel Sekreteri Fidan Ataselim ve Kadın Meclisleri Üyesi Ayşen Ece Kavas’ın da aralarında bulunduğu 7 kadın 0gözaltına alındı. KCDP Genel Sekreteri Ataselim ters kelepçe ile gözaltına alındı

24 SAAT GÖZALTI SÜRESİ İSTENDİ

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’ndan yapılan açıklamada gözaltına alınan kadınlar için 24 saat gözaltı süresi istendiği bildirildi.

Açıklamada şöyle denildi:“Gözaltında olan Genel Sekreterimiz Fidan Ataselim, temsilcilerimizden Ayşen Ece Kavas ve diğer kadın arkadaşlarımız hakkında 24 saat gözaltı süresi istendi. Bu gece karakolda tutulacaklar. Durmayacağız! Kadın cinayetlerini durduracağız!”
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GENEL HABERLERİ