Gazeteci Fevzi Yazıcı Washington Post’ta: “Karanlığın sanatı”

Washington Post Kreatif Direktörü Greg Manifold "Karanlığın sanatı" başlıklı yazısında kapatılan Zaman gazetesinin tutuklu görsel yönetmeni Fevzi Yazıcı’nın 'gözaltına alınması ve hapsedilmesinin sanatını nasıl değiştirdiğini" anlattı.


Dünyanın saygın gazetelerinden The Washington Post, KHK ile kapatılan ve 15 Temmuz’un hemen ardından gözaltına alınarak tutuklanan Zaman Gazetesi’nin görsel yönetmeni Fevzi Yazıcı ile ilgili geniş kapsamlı bir makale yayımladı. The Washington Post Kreatif Direktörü Greg Manifold tarafından “Karanlığın sanatı” başlığı ile yazılan ve geniş yer verilen makalede “Fevzi Yazıcı’nın gözaltına alınması ve hapsedilmesi sanatını nasıl değiştirdi” sorusu soruldu.

Geçtiğimiz aylarda New York’ta açılan ve Yazıcı’nın Silivri Cezaevinde olduğu için bir mesajla katılabildiği sergiye atıf yapılarak, “Fevzi Yazıcı ilk profesyonel sanat sergisinin açılış gecesini kaçırdı. Başka sanatçılar New York’un St. John’s Üniversitesi’nde bir galeride eserlerinin yanında gururla durup fotoğraflara poz verirken, Yazıcı 8,000 kilometre uzakta, Türkiye’de bir hapishane hücresindeydi.” ifadeleri kullanıldı ve “Yazıcı 2016 gözaltına alındı, ve 2019’da yayınlanan Gazetecileri Koruma Komitesi tarafından yayınlanan bir rapora göre, şimdi hapiste yatan 47 Türk gazeteciden biri.” bilgisi verildi.


İşte yazının tamamı

 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GENEL HABERLERİ