Erdoğan'ın çevreci açıklamalarına bir de burdan bakın!

Şehircilik Şurası'nda kentsel dönüşüm ve şehircilik hakkında konuşan Erdoğan, ABD örneğini vererek, Manhattan şehrindeki gökdelenlerin şehirde çok çirkin bir görüntü oluşturduğunu ve insanların yeşile hasret kaldığını ifade etti.
Erdoğan ayrıca dikey değil, yatay yapılaşmadan yana olduğunu söyleyerek konuşmasını dinleyen belediye başkanlarına da bu konuda uyarıda bulundu.

Erdoğan, 1994 yılından beri İstanbul'u, 2002 yılından bu yana Türkiye'yi AKP iktidarı yönetmiyormuş gibi yüksek ve çirkin binalardan dert yandı.Oysa İstanbul'un silüetini bozan yüksek çirkin binalar, hiçbir altyapısı olmadığı halde yan yana dizilen gökdelenlerin büyük çoğunluğu hep AKP döneminde inşaa edildi ve edilmeye devam ediyor.

AKP DÖNEMİNDE ORMANLAR YOK OLDU


2014 yılında açıklanan Küresel Orman Takip ve Uyarı Sistemi verilerine göre Türkiye, son 12 yılda 164 bin 222 hektar ormanını kaybetti. Bu alan Kayseri büyüklüğünde bir alan. En çok orman kaybının olduğu iller Antalya ve İstanbul oldu.

Bu tarihler arasında Türkiye çapında 342 bin 571 hektar orman kaybı olduğu, yine aynı sürede 178 bin 349 hektarlık alanın ormanlaştırıldığı belirtildi. Sonuçta 164 bin 222 hektarlık orman kaybı yaşandı.

İstanbul AKP döneminde Avrupa'nın gökdelen şampiyonu oldu. AKP iktidarı Üçüncü Köprü ve Üçüncü Havalimanı projeleriyle de İstanbul'un kalan son yeşiline hançeri vurdu.MÜTEAHHİTLERE YOLSUZLUK SUÇLAMASI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Şehircilik Şurası'ndaki konuşmasında, "Kot, denilen bir olay var. Bununla ne yazık ki müteahhitler, acımasız bir şekilde yolsuzluk yapıyor. Meyilli bir arazide beyefendi, inşaatı en yüksek noktadan alıyor. Kazanmak istiyorum, derken şehre ihanet ediyorsun. Eğer medeni olacaksak böyle olacağız. Aksi takdirde olamayız" dedi.

İŞTE AKP DÖNEMİNDE AZALAN YEŞİL ALANIN HARİTASI

İŞTE YATAY YAPIDAN YANAYIM DİYEN ERDOĞAN'IN İKTİDARINDA YAPILAN GÖKDELENLER


YAPIMI DEVAM EDEN GÖKDELENLERCENTRAL PARKI ÖRNEK GÖSTERDİ AMA GEZİ PARKINA TAHAMMÜL EDEMEDİ


Erdoğan AKP iktidarında 15 yıldır İstanbul'da yapılan gökdelenleri unutarak, ABD'nin Manhattan şehrini örnek gösterdi. Ancak Manhattan'daki Central Park neredeyse eski İstanbul yani Sur içinin yarısı kadar bir alanı kaplıyor.

Erdoğan'ın söylediği bu sözlerden sonra sosyal medyada "Central Park" örnekleri verilmeye başlandı.

Ayrıca ekşi sözlükte de Erdoğan'ın sözleri listeye girdi.

İŞTE CENTRAL PARK'IN İSTANBUL'DA KAPLADIĞI ALAN

İstanbul'un şuanki hali


Central Park'ın İstanbul'a aynı ölçekle yerleştirilmiş hali Karaköy'den Şişli'ye kadar bir alanı kaplıyor. Ölçek: 2 km
ABD New York ili Manhattan bölgesindeki harita üzerinde kapladığı alanSunipeyk.com'un yayınladığı grafikte 341 hektarlık bir alana sahip Central Park ve sadece 4 hektarlık alana sahip Gezi Parkı karşılaştırılıyor. 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GENEL HABERLERİ