Engelli seçmen bilgilerinin AKP’ye verilmesine soruşturma açılmadı

31 Mart Yerel Seçiminde engellilerle ilgili sağlık verilerinin AKP'lilere açılması hakkında soruşturma yürütülmediği ortaya çıktı.


31 Mart seçimlerinde AKP’nin engelli vatandaşlara ilişkin sağlık verilerine ulaşmasına ilişkin, aradan geçen bunda zamana karşın soruşturma açılmadığı öğrenildi.

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın  yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde, 16 Nisan 2019 tarihinde AKP tarafından bavullar eşliğinde Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) İstanbul seçimlerinin iptaline ilişkin sunulan itiraz dilekçesinde, özel nitelikli kişisel veri statüsünde olan verilerin yer aldığını anımsattı.


Özel, bir siyasi partinin yasaya aykırı olarak devlet hastanesi raporlarına eriştiğinin ve kişisel sağlık verilerini elde ettiğinin açığa çıktığını, bu verilerin nasıl elde edildiğini ve bu konuya ilişkin bir idari soruşturma başlatılıp başlatılmadığını sormuştu.

Sağlık Bakanı Koca, önergeye verdiği yanıtta; “Bakanlığımızca kişisel veri veya kişisel sağlık verisi olarak değerlendirilebilecek hiçbir veri siyasi partiler ile paylaşılmamıştır. Bakanlığımız tarafından herhangi bir siyasi partiyle kişisel veri paylaşılmamıştır” ifadesini kullandı.

Bakan Koca, bu konuyla ilgili bir soruşturma olup olmadığı konusundaysa  başka bir konuyla ilgili bir personel hakkında soruşturma yürütüldüğünü bildirdi. Başka bir deyişle AKP’ye sağlık verilerinin paylaşılmasıyla ilgili bir soruşturma bulunmadığı ortaya çıktı.

YASAYA GÖRE YASAK

Bakan Koca’nın verdiği yanıtı Cumhuriyet gazetesine değerlendiren CHP’li Özel, özel nitelikli kişisel verilere ilgilinin açık rızası olmaksızın erişilmesinin yasaya göre yasak olduğunu, sağlık ve cinsel hayata ilişkin kişisel verilere ise yalnızca kamu sağlığının korunması, tedavi ve bakım hizmetlerinin yürütülmesi gibi durumlarda rıza olmadan erişebileceğini anımsattı.

Özel, “Devlet hastanesi raporlarını da içeren kişisel sağlık verilerinin toplanması, temin edilmesi ve dilekçeyi hazırlayan siyasi partiye verilmesi, anayasa ve kanuna açıkça aykırıdır” diye konuştu. Sağlık Bakanlığı’nın bu konuyla ilgili idari bir soruşturma dahi açmamasının endişe verici olduğunu kaydeden Özel, “Bu verilerin paylaşılmasını bakanlık yapmadıysa kimin yaptığı, bu sağlık verilerinin AKP’ye nasıl verildiği konusunun açığa çıkarılması gerektiği ortadadır. Bu açığa çıkmazsa vatandaşlarımızın hiçbir kişisel verisi güvence altında değil demektir” değerlendirmesini yaptı.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GENEL HABERLERİ