Düğüne katılan koronalı kadının makyajı 35 davetliye virüs bulaştırdı

Ordu’da bir düğünde, İstanbul’dan gelen koronavirüslü bir kadın davetlinin makyaj malzemesini kullanan 20 kişi yüzünden, toplam 35 kişiye Kovid-19 virüsünün bulaştığı ortaya çıktı.
Ordu Büyükşehir Belediyesi Koronavirüs Kriz Masası üyesi İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Faik Ayık, katıldığı yerel bir televizyon kanalında, kenteki salgının seyrine ilişkin verileri paylaştı.

Kovid-19 ve yayılma şekilleri hakkında bilgi veren Ayık, en çok yayılmanın düğün, cenaze, nişan, mevlit gibi kalabalık insan topluluklarının bulunduğu etkinliklerde görüldüğünü söyledi.

MEVSİMLİK İŞÇİLERLE VAKA ARTAR


Maske, mesafe ve hijyenin bilinen en önemli korunma yöntemi olduğunu belirten Ayık, kurban bayramıyla insan trafiği artınca vaka sayılarının arttığını, fındık toplamak için gelen mevsimlik işçiler nedeniyle artışların devam ettiğini ifade etti.

AYNI MALZEMELERİ 20 KİŞİ KULLANDI

Virüsün bulaşmasını dair ilginç örnekler de veren Ayık, 24 Temmuz’da Altınordu ilçesinin Saraycık Mahallesi’nde yaşanan karantina uygulamasını anlatarak, “Düğün, cenaze, nişan ve mevlit gibi organizasyonlarda çok çok dikkat etmek gerektiğini, yakın temaslardan kaçınılmasını özellikle söyledik. Örnek olarak Saraycık Mahallesi’nde bir karantina uygulaması oldu. Oradaki düğünde İstanbul’dan gelen pozitif kişinin makyaj malzemesinin 20 kişi tarafından kullanılmasından dolayı yaklaşık 30-35 kişi pozitif oldu” dedi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GENEL HABERLERİ