Down'lu Ayşe bebeğin zulüm hikayesi

Anne ve babası tutuklandı, yoğun bakıma düştü ama zulüm bununla da bitmedi...
15 Temmuz sonrası yaşanan mağduriyetler yaşlı, hasta, hamile, çocuk demeden devam ediyor. 100 binin üzerinde insan işini kaybetmiş, yaşama tutunmaya çalışırken, hukuksuz gözaltı ve tutuklamalarla yuvalar dağılıyor, bakıma muhtaç hasta çocuklar öksüz ve yetim bırakılıyor.

DOWN'LU AYŞE BEBEK
İstanbul’da ikamet eden B. ailesinin babası T.B. 7 Ekim 2016’da hiçbir makul gerekçe gösterilmeden gözaltına alınıp tutuklandı ve Silivri Cezaevine konuldu. Henüz 2 yaşını doldurmamış DOWN SENDROM’lu Ayşe Sena bebek sahip olduğu hastalıklarla annesiyle birlikte savaşacaktı artık.


Ayşe Sena bebeğin tek hastalığı down sendromu değil. İstanbul Cerrahpaşa Tıp Fakültesi tarafından 8 Haziran 2016 tarihinde düzenlenen kurul raporunda down sendromu, mental retardasyon ve motor gelişim geriliği teşhisi konulduğu belirtilmiş.

Ayrıca Avcılar Hospital tarafından 11 Nisan 2016 tarihinde düzenlenen kurul raporunda ise Ayşe Sena’nın “down sendromu ve pulmoner kalp rahatsızlığı teşhisi sebebiyle hayatına devam ettirebilmesi için annesi R.B.’nin bakımına muhtaç” olduğu ifade edilmiş.

ANNEDEN AYRILIŞ

Zulüm Ayşe Sena’nın babasıyla yetinmeyecekti. Sıra anne R.B.’deydi. Anne R.B. 23 Kasım 2016 günü gözaltına alındı ve 20 gün boyunca gözaltında kaldı. Bu 20 günün sonunda tutuklanarak Bakırköy Tutukevine götürüldü. Savcılık ve mahkeme Ayşe Sena’nın “anne bakımına muhtaçtır” şeklindeki kurul ve hastalık raporlarına rağmen anneyi tutukladı. Ve Ayşe Sena babasızlıktan sonra annesizliği de tatmaya mahkum edildi.

AYŞE SENA YOĞUN BAKIMDA

Aslında mahkum edilen anne ve baba değil, down sendromlu kalp rahatsızlığı bulunan Ayşe Sena bebekti. Ayşe Sena’nın küçük bedeni bu duruma daha fazla dayanamadı ve hastalığı ağırlaştı.

23 Ocak 2017 günü Bağcılar Medilife Hastanesi’nde yoğun bakıma alınan Ayşe Sena “akut böbrek yetmezliği, akut solunum yetmezliği, asidoz, bakteriyel pnömoni, bronkopnömoni, kalp yetmezliği, konjentinal hipotiroid guatrsız, konjestif kalp yetmezliği, pnömonit katı ve sıvıları bağlı primer pulmoner hipertansiyon, septisemiler, yenidoğan kalp yetmezliği, down sendromu” teşhisiyle 20 gün boyunca yoğun bakımda kaldı.

Ayşe Sena yoğun bakımdan çıktı ancak kronik hastalıklarına yönelik yoğun tedavi devam ediyor. Annesi ve babası olmadan.

Kaynak: www.magduriyetler.com
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GENEL HABERLERİ