Depremde Silivri’deki tutukluları avluya çıkartmamışlar

İstanbul’da binlerce insan geceyi sokaklarda geçirirken, Silivri’deki tutukluların avluya açılan kapı gece açık kalsın talebi geri çevrilmiş.
CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, 26 Eylül İstanbul depreminin tüm şiddetiyle hissedildiği Silivri Cezaevi’ndeki gazeteci, yazar ve sivil toplumcuları ziyaret etti. Depreme avludayken yakalandıklarını belirten gazeteciler, akşam yaşanacak bir acil durum karşısında koğuşların avluya açılan kapısının açık bırakılmasını istediklerini söyledi. Tutuklu gazetecilerin Çakırözer’e anlattıklarına göre, cezaevi yönetimi bu talebi, “O kapı sadece Adalet Bakanı’nın izni ile açılır” gerekçesiyle reddetti.

ACİL EYLEM PLANI YOK

Ziyarete ilişkin bilgi veren Çakırözer, Eren Erdem’in kendisine Adalet Bakanlığı’nın cezaevi yönetiminin depremde neler yapılması gerektiğine ilişkin bir acil durum planı olmadığını aktardığını belirtti.


Ziyaretin ardından, son dönemde Türkiye’nin en önemli gündemlerinden biri olan yargı reform paketiyle ilgili de konuşan CHP’li Çakırözer, şunları söyledi: “Yargı reform paketi bu haliyle cezaevindeki aydınlara özgürlük ve adalet vaat etmiyor. Meclis açılıyor, gündemde yargı paketi var. Cezaevlerindeki aydınlar adalet ve özgürlük bekliyor. Meclis çalışmaları sırasında paketi genişletir, hak ve özgürlük temelli bir düzenleme haline getirebiliriz. Cezaevlerinde yaşanan hak ihlallerini ortadan kaldırabiliriz. Türk Ceza Kanunu ve Terörle Mücadele Kanunu’nun ağır hapis cezaları ile ilişkilendirilen suç tanımlarında değişlik yapabilir, basın yayını, eleştirel düşüncenin ifade edilmesini bu cezalardan muaf tutabiliriz.”

İSTANBUL DİKEN ÜSTÜNDE

İstanbul’da 26 Eylül’de meydana gelen 5,8 büyüklüğündeki depremin en yoğun hissedildiği yerlerden biri Silivri olmuştu. Uzmanlar, hemen her gün televizyonda olası bir depremi konuşurken, Silivri Cezaevi’ndeki tutuklular için açıklanan bir önlem bulunmuyor.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GENEL HABERLERİ