Çorlu faciası bilirkişi raporu: 10 gün önce resmi uyarı var ama bakım yok

Heyet, kaza yerinde yaptığın incelemenin ardından 33 sayfalık raporunu 8 Ekim’de savcılığa sunmuştu.
8 Temmuz’da Tekirdağ’ın Çorlu ilçesinde 25 kişinin öldüğü, 340 kişinin de yaralandığı tren faciasıyla ilgili hazırlanan bilirkişi raporunda, kazanın menfezlere bakım yapılması durumunda önlenebileceği tespiti yapılarak, 10 gün önce uyarılmalarına rağmen önlem almayan yetkililerin ‘ağır kusurlu’ olduğu sonucuna varıldı.

Kazanın ardından soruşturma başlatan Çorlu başsavcılığı, bilirkişi raporu düzenlenmesini istemişti. Heyet, kaza yerinde yaptığın incelemenin ardından 33 sayfalık raporunu 8 Ekim’de savcılığa sunmuştu. Çorlu başsavcılığı raporda kusurlu bulunan dört yetkili hakkında gözaltı kararı vermiş, ancak dört şüpheli adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştı.Bilirkişi raphorunun ayrıntıları bugün ortaya çıktı. DHA’nın haberine göre raporda, 1900’lü yıllarda yapılan kâgir (taş ya da tuğladan) menfez ile tren raylarının arasında aşırı yağışlar nedeniyle boşluk oluştuğu ve kazanın bu nedenle meydana geldiği, günümüzde ise beton menfez yapımının benimsendiği hatırlatıldı.

Servis müdürü 10 gün önce bakım istemiş


Bilirkişi heyeti, Haydarpaşa Demiryolu Bakım Servis Müdürlüğü’nde üdür vekili Mümin Karasu’nun kazadan 10 gün önce, 29 Haziran’da hazırladığı raporunda, aşırı yağış beklendiğini aktarıp gerekli tedbirlerin alınmasını istediği, kaza günü de beklenen yağışın gerçekleştiği belirtildi.ReklamBu bilgiler ışığında rapora rağmen  gerekli hat muayenesinin yapılmaması nedeniyle Demiryolu Bakım Müdürü Turgut Kurt, Yol Bakım Onarım Şefi Özkan Polat, Hat Bakım ve Onarım Memuru Celaleddin Çabuk ile Köprüler Şefi Çetin Yıldırım, bilirkişi tarafından  ‘asli kusurlu’ bulundu. Raporda makinistlerin ise kusurlu olmak bir yana, yerinde fren yaparak daha ağır kayıpların önüne geçtiği tespiti de yapıldı.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GENEL HABERLERİ