Çarşema Sor kutlanıyor

Êzidîler, yeni bir yaşamın müjdecisi olarak kabul ettikleri Çarşema Sor Bayramı'nı bugün kutluyor.
Midyat’ın Güven köyündeki Êzidîler, karşı karşıya kaldıkları tüm fermanlara rağmen yeni bir yaşamın müjdecisi olarak kabul ettikleri Çarşema Sor Bayramı'nı bugün kutlayacak. 

73 fermana karşı direnerek inançlarını bugüne kadar yaşatan Êzîdiler, yeni bir yaşamın başlangıcı olarak kabul ettikleri Çarşema Sor Bayramı'nı bugün kutlayacak. Miladi takvime göre her yıl Nisan ayının 13’ünden sonraki ilk Çarşamba günü, eski takvime göre ise Nisan ayının ilk çarşambası olarak kutlanan Çarşema Sor Bayramı, kışın yaşanan zorlukların sona erdiği ve evrenin tamamlandığına gün olarak kabul edilir. 

Mardin'in Midyat ilçesine bağlı Güven (Bacinî) köyünde yaşayan Êzidîler de çevre köylerden gelecek akrabalarıyla kutlayacakları Çarşema Sor Bayramı'nın heyecanı içerisinde. 


‘NİSAN EN ÖNEMLİ AYDIR’

Çarşema Sor Bayramı'nı kutsal olarak tanımlayan Êzidîlerden Abuzeyd Atalan, Nisan ayının kendileri için en önemli ay olduğunu belirterek tüm Êzidîlerin bayramını kutladı. Çarşema Sor bayramının önemine değinen Atalan, bu ayda kimsenin evlenmediğini ve işe gitmediğini aktardı. Nisan'ı ayların gelini olarak kabul etiklerini söyleyen Atalan, “Akşamdan yemeklerimiz hazırlarız. Çarşamba günleri işe gitmek haramdır zaten. Bayram günü yemekler yenilir, yaşlılar yaşlılarla, gençler gençlerle, kadınlar kadınlarla oturup oyunlar oynayarak sohbet ederler. Ölülerimizin hayratını da bu bayramda veririz. Gezerek değil evde oturarak geçiririz bayramı” sözleri ile bayramı nasıl geçirdikleri hakkında bilgi verdi. 

‘GELENEK DEVAM ETTİRİLMELİ’

Eski bayramların daha coşkulu bir şekilde geçtiğinden yakınan Hüseyin Ağırman ise, “Nisan ayı bereket ayıdır. Eskiden birlikte kutlardık ama şimdi herkes bir yerlere dağıldı. O yüzden katılım da olmuyor. Örf ve adetlerimizi devam ettirmeye çalışıyoruz. Bütün Êzidîler bu geleneği devam ettirmeli” çağrısında bulundu

DAİŞ KATLİAMINA RAĞMEN…

Bayramlarını eskiden davul zurna çalarak, halaylar eşliğinde kutladıklarını söyleyen Bahram Atalan ise, "Baharın renkleri bayramımıza da yansır. Yumurtaları haşlayıp, renklere boyarız. Oyunlar oynar yemekler hazırlarız. Çok coşkulu geçer" dedi. Êzidîlerin bugüne kadar yaşadıkları fermanları da hatırlatan Atalan, “Bunlara rağmen inancımızı ve kültürümüzü kaybetmemek için yıllarca direndik. Şengal'de DAİŞ tarafından yapılan katliamlara rağmen biz bayramımızı kutlamaya devam ediyoruz. İnancımız ve geleneklerimizle bütün dünyanın karşısında duruyoruz" şeklinde konuştu.
 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GENEL HABERLERİ