Can Dündar için koruma önlemleri sıkılaştırıldı

Berlin’de yaşayan gazeteci Can Dündar, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Almanya ziyaretinin ardından kendisine yönelik polis koruma önlemlerinin sıkılaştırıldığını duyurdu.
Erdoğan, Berlin’de Almanya Başbakanı Angela Merkel ile 28 Eylül’de yaptığı basın toplantısında Dündar’ı ajan olarak nitelemiş ve iadesini talep ettiklerini söylemişti. Dündar ise Erdoğan’ın ‘yalan söylediğini’ savunarak, “Ben ajan değilim, gazeteciyim. Ben bir haber yaptım ve yaptığım haber yüzünden yargılandım ve yargılanmaya devam ediyorum” demişi. Dündar “Erdoğan ajan olduğumu kanıtlarsa mesleği bırakmaya hazırım” diye konuşmuştu.

DW Türkçe’nin haberine göre Dündar, Erdoğan’ın eylül sonunda yaptığı ziyaretin ardından, kendisine yönelik tehlike seviyesinin önemli ölçüde yükseldiğini ve Alman polisinin de bu nedenle koruma önlemlerini artırdığını belirtti. Cumhuriyet gazetesininin eski genel yayın yönetmeni, Erdoğan’ın kendisine bakışının nefret dolu olduğunu, kendisi hakkında yazılmış bir haberi asla unutmadığını ve intikam almaya çalıştığını vurguladı.

Dündar hakkında kesinleşmiş bir karar yok


MİT tırlarının durdurulmasına ilişkin haberin Cumhuriyet gazetesinde yayınlanması nedeniyle yerel mahkemede Mayıs 2017’de ‘devletin gizli belgelerini ifşa etmek’ suçundan beş yıl 10 ay hapis cezasına çarptırılan ve yargılanma sürecinde üç ay tutuklu kalan Dündar, Anayasa Mahkemesi’nin tutukluluğun kişi hürriyeti ve basın ve ifade özgürlüğünü ihlal kararının ardından tahliye edilmişti.

Ancak Yargıtay yerel mahkemenin kararını bozarak, Dündar hakkında 15 yıldan 20 yıla kadar hapis cezası öngören ‘gizli kalması gereken bilgileri casusluk maksadıyla temin etme’suçundan hüküm verilmesi gerektiğine karar vermişti.

‘MİT tırları davası’nın Yargıtay tarafından bozulmasının ardından yeniden yargılanmasına başlanan gazeteci Dündar hakkında nisan ayında ‘gıyabında tutuklama’ ve ‘kırmızı bülten çıkarılması’ kararı verilmişti.


 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GENEL HABERLERİ