Bir atanamayan öğretmen intiharı daha

İşsizlik ve çaresizlik sarmalında sıkışıp kalanlardan Ersin Turhan, sosyal medyadaki paylaşımlarının ardından kendini bir ağaca asarak intihar etti.
Ataması yapılamayan bir öğretmen olduğu ortaya çıkan Turhan'ın cebinden 10 TL para çıktı.

Evrensel Gazetesi'nden Hasret Gültekin'in haberine göre, Dersimli Turhan, Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi sınıf öğretmenliği bölümünden mezun olduktan sonra uzun süre atama bekledi. 32 yaşındaki Turhan, İstanbul'da Gazi Kent Ormanı'nda bir ağaca kendini asarak hayatına son verdi.  Akrabası Turgut Erdoğan, Turhan'ın zor şartlarda okuduğunu ve hayata tutunmak için köyden kente göçtüğünü söyledi.

Turhan, Pazar günü akşam üzeri sosyal medya hesabından şu mesajı paylaştı:


"Gelip karşıma pis pis sırıtma hayat. Ben sana yenilmedim. Sevdiklerim diz çöktürttü senin önünde bana. O yüzden kalkamıyorum. Ama şimdi sus güneşi çek üzerimden. Gözlerimi alıyor uyuyamıyorum. Ve sustur şu başımda öten kuşları. Sessizlik. Biraz huzura ihtiyacım var. Sonsuz bir uykuya hasretim. Ve asla sevinme ilk rauntta nakavt ettim diye. İkinci raunt Azrail ile hadi gel zaman geldi. Ertelemenin anlamı yok. Yenilenin canı cehenneme.” 

Turhan akşam saatlerinde ise şu mesajı paylaştıktan sonra kendisine ulaşılamadı:

“Sabah beni bir ağaçta asılı bulacaklar. Önce yalandan ağlayıp sonra unutacak herkes." Ailesi, Turhan için karakola başvururken, acı haber Pazartesi günü aileye ulaştı. Erdoğan, Turhan'ın kısa bir süre önce çalışmak amacıyla İstanbul'a geldiğini belirtti ve daha önce de inşaatlarda çalışarak geçimini sağlamaya çalıştığını ifade etti. 

Erdoğan, Turhan'ın durumu hakkında şunları söyledi:

"Geçen yıllarda da inşatlarda çalışıyordu, Gazi Mahallesi’nde kalıyordu. Üniversiteyi okurken de ara vermişti, bir yıl önce bitirdi ataması yapılmamıştı. Hiçbir şeyi yoktu, yazın nohut ekmişti, insanlarda sipariş almaya çalışıyordu. Yaşamı seven birisiydi, babasını yıllar önce kaybetmişti. 9 kardeşlerdi, abileri köyde hayvancılıkla uğraşıyor. Yazları İstanbul’a gelip büyük inşaat firmalarında çalışıyor, okul harçlığını çıkarıyordu."

Nisan ayında da başka bir atanamayan öğretmen intihar etmişti.  Aydın'da 25 yaşındaki Merve Çavdar, depresyon haplarını içerek intihar etti. 2014 yılında Sosyal Bilimler Öğretmenliğinden mezun olan Çavdar'ın atanmasının gerçekleşmediği ve işsizlik nedeniyle bir süredir bunalımda olduğu öne sürüldü.

 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GENEL HABERLERİ