Binaların depreme dayanıklılığını ölçen testlerin fiyatı el yakıyor

İstanbul’da geçen perşembe günü Silivri açıkları merkezli 6.0 şiddetinde depremin meydana gelmesinin ardından binaların depreme dayanıklı olup olmadığı tartışmaları yeniden gündeme geldi.


Binaların depreme dayanıklılığını ölçen testler bulunuyor. Ancak hızlı-orta ve kapsamlı olarak kategorilere ayrılan bu testlerin fiyatı el yakıyor. 750 TL’den başlayan bu testler 4 bin 500 TL’ye kadar varıyor.

Birgün’ün haberine göre binaların depreme dayanıklılığını hızlı testlerde yapılardan numune alınmıyor. Eğer varsa çatlakların veya kolonların durumuna bakılarak dayanıklılık ölçülüyor. Orta düzey test için binaların zemininden farklı numuneler alınarak laboratuvarda inceleniyor. Kapsamlı testlerde ise her kat için ayrı ayrı test yapılıyor. Her kattan alınan numuneler laboratuvarda inceleniyor.


Testlerin maliyeti ise sabit değil, ilçelere göre değişiyor

Özel bir kentsel dönüşüm, proje ve müşavirlik şirketinin verdiği bilgiye göre binaların “hızlı” kategorisindeki deprem testi Avrupa Yakası’nda bina başı 750 TL, Kadıköy, Üsküdar ve Ümraniye ilçelerinde 900 TL, Anadolu Yakası’nın diğer ilçelerinde ise 750 TL’yi buluyor. Dayanıklılık testinin “orta” kategoride yapılmasını isteyenlere Avrupa Yakası’nda 3 bin TL, Kadıköy, Üsküdar ve Ümraniye ilçelerinde 3 bin 500 TL civarı bina başı maliyet çıkarılıyor.

Kentsel dönüşüm için dayanıklılık testi yaptırmak isteyenler Avrupa Yakası’nda ortalama 3 bin 500 TL ödemesi gerekirken Anadolu Yakası’nda bulunanlar 4 bin TL ödemek zorunda kalıyor. Anadolu Yakası’nın Üsküdar, Kadıköy ve Ümraniye ilçelerinde oturanlar ise bina başı ortalama 4 bin 500 TL ödemesi gerekiyor.

Avrupa Yakası’nda oturanlar “kapsamlı” test yaptırdıklarında ortalama kat başı bin TL ödemesi gerekiyor. Anadolu Yakası’nın Üsküdar, Ümraniye ve Kadıköy ilçelerinde oturanlar ise kapsamlı test için kat başı ortalama bin 250 TL ödemek zorunda. Anadolu Yakası’nın diğer ilçelerinde kapsamlı test maliyetinin kat başı bin TL olduğu belirtildi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GENEL HABERLERİ