Bakanlığın kurduğu hastanede yolsuzluk ve sabıkalı doktor skandalı

Gaziantep sınırındaki Carablus'ta Sağlık Bakanlığı tarafından kurulan hastanede ihalelerde yolsuzluk yapıldığı tespit edildi. Bakanlık ise aynı hastaneye sabıkalı doktor atadı.
Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) ile birlikte yürütülen Fırat Kalkanı Harekâtı'yla IŞİD'in elinde alınan Antep sınırındaki Cerablus'ta kurulan hastanede skandallar bitmek bilmiyor. Sağlık Bakanlığı tarafından kurulan hastanede ilk skandal yapılan ihalelerle ilgili.

BirGün'ün haberine göre, Bakanlık tarafından yapılan incelemelerde hastanede tadilat ve tıbbi malzeme alımları şüpheli bulundu. İhalelerin usulüne uygun yapılmadığı ve bu işlemler sonucunda 10 milyon TL’ye yakın harcama yapıldığı tespit edildi. İhaleleri iptal eden bakanlık konunun detaylı incelenmesi için müfettiş görevlendirdi.

SABIKALI DOKTOR


İkinci skandal ise müfettiş görevlendirilmesinin ardından yaşandı. İhaleler hakkındaki incelemeler sürerken Antep Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreteri Doç. Dr. Hayati Deniz görevinden istifa etti. Sağlık Bakanı Recep Akdağ’ın isteği üzerine istifa ettiği belirtilen Deniz’in yerine daha önce kamuyu 70 kez zarara uğratan uzman doktor Ömer Aykut atandı.

Şüpheli işlemler nedeniyle görevinden ayrılan Hayati Deniz’in yerine atanan Dr. Aykut’un, 2011 yılında başhekim yardımcılığı yaptığı hastanedeki işlemlerinin incelenmesinin ardından çıkarıldığı mahkemede “zincirleme” olarak görevi kötüye kullandığı tespit edildi. Nizip 2’nci Sulh Ceza Mahkemesi’nde yargılanan Dr. Aykut’un kamu zararına neden olan talimatlarda bulunduğu belirlendi.

2014 yılında sonuçlanan yargılama sonucu Dr. Aykut’un görevi kötüye kullandığı kararı veren mahkemenin tespitleri özetle şöyle:

“Aykut, başhekim yardımcılığı yaptığı süre içerisinde 70 defa kamu zararına neden olan talimatta bulundu. Aykut’un hastaneden sağlık hizmeti alan belirli kişilerden eksik ücret alınması veya hiç ücret alınmaması gibi talimatlar verdiği ya da hastane tarafından sunulan sağlık hizmetlerinin sosyal güvence kapsamında olmamasına rağmen vezneye gerçekleştirilen sağlık hizmetinin sosyal güvenceden karşılanması yönünde talimat verdiği tespit edildi. Aykut’un vermiş olduğu emirler doğrultusunda veznenin tahsilat yapmasına engel olduğu ve bu şekilde kurumun zarara uğratılmasına sebebiyet verdiği de tespit edilmiştir.”

 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GENEL HABERLERİ