AKP’ye göre cezaevlerinde herşey toz pembe

AKP Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman, yaptıkları ziyaret sonrasında cezaevlerinde taammüden, organize bir biçimde işkence, insan hakları ihlali olmadığı tutanak altına aldıklarını söyledi.
Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman, cezaevi ziyaretleri ile ilgili Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulunda değerlendirme yaptı. Yayman, ziyaret ettikleri kadın cezaevindeki çocuklu kadınlarla ilgili hiçbir cümle sarf etmemesi dikkat çekti. Yayman, ağır hasta tutukluların sağlık hizmetine ulaşamaması ve cezaevlerinde tedavi olamadığı için hayatını kaybeden ya da bebeğini kaybeden annelerden bahsetmediği konuşmasına muhalefetten tepki geldi.

CEZAEVLERİNDE İNSANLIK SUÇU İŞLENMİYOR

Hükümlü ve Tutuklu Alt Komisyonu olarak Eylül ayında Silivri ve Bakırköy Kadın cezaevlerini ziyaret ettiklerini belirten Yayman, “Cezaevlerimizde çok şükür ki taammüden, organize bir biçimde bir işkence, bir insan hakları ihlalinin olmadığı tutanak altına alınmıştır. Yine burada kaba şiddet, insanın onurunu zedeleyen ve insanın varlığına yönelik olarak bir insanlık suçunun da işlenmediği hüküm altına alınmıştır. Fakat bununla birlikte, cezaevlerimizde mahkûmlarımızın, tutuklu ve hükümlülerimizin özellikle kütüphanede daha fazla kitap talebinin olduğu ve özellikle Sincan Cezaevinde ısınmaya ilişkin problemlerin olduğu, yine Silivri ve Bakırköy Cezaevlerinde ise görüşme sürelerinin uzatılmasına dair taleplerin olduğu dikkate alınmıştır” dedi


CHP’Lİ ÖZEL: CEZAEVLERİNDE KEYFİ UYGULAMALAR VAR

Yayman’ın “Türkiye cezaevlerinde sorun yoktur” demesini eleştiren CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel ise “Şu anda Türkiye’deki cezaevleri kapasitelerinin çok çok üzerinde dolu, bunu herkes kabul ediyor. Cezaevlerinde nöbetleşe uyunuyor, nefes almanın imkânı yok. İstanbul’daki son depremde cezaevi koğuşundaki kişileri deprem sırasında avluya almayıp ancak yöneticilerin kendilerinin bina dışına çıktığı bir süreç, vicdanları yaralayacak son derece tartışmalı bir süreçtir. Bunun yanında, eskiden beri kütüphaneden yararlanma, sosyal haklardan yararlanma, aile görüşü, aileyle telefon görüşü meselelerinde keyfî uygulamalar ve Türkiye’nin dört bir yanında birbirinden farklı uygulamalar var” dedi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GENEL HABERLERİ