AKP'nin 'özel güvenlik' ordusu büyüyor

AKP'nin Özel Güvenlik düzenlemesini hazırda bekletiyor, ne zaman hayata geçirileceği ve silah kullanma yetkisinin kapsamının arttırılıp arttırılmayacağı merak konusu...
Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2015 yılında  "Özel güvenlik bir kenara konulmalı. Birçok kurumlarda artık özel güvenlik bana göre tarih olmalıdır" demişti... Bu sözlerin üzerinden henüz 1,5 yıl geçmişken özel güvenlik ordusu büyük bir "gelişme" gösterdi. Şu anda Türkiye'de onbinlercesi silahlı 300 binin üzerinde özel güvenlik görevlisi bulunuyor. Üstelik bu sayı her geçen gün daha da artıyor. Bunun dışında AKP'nin 15 Temmuz öncesi özel güvenliğin yetkilerini genişleten düzenlemesi de hala hazırda bekletiliyor. Öte yandan da özel güvenlikler "özel" silahlarla donatılmaya devam ediyor.

GÜVENLİK ŞİRKETLERE DEVREDİLİYOR...

Son Reina saldırısı sonrası güvenliğin özel şirketlere havale edilen bir başlık haline getirilmesi hızlı adımlarla yol almaya devam ediyor. "Özel güvenliklere daha geniş yetkiler verilmeli", "eğlence mekanlarında özel güvenliklere silah yetkisi verilmeli" talepleri bir süredir basında kendine yer bulurken, AKP'nin bu konuda attığı adımlar da dikkat çekici.


15 Temmuz darbe girişimi öncesi AKP tarafından hazırlanan "Özel Güvenlik Yasası" taslağı, güvenlik başlığının özelleştirilmesi adımı olarak tepki çekerken, darbe girişimi sonrası taslak askıya alınmıştı. Söz konusu düzenleme özel güvenliklere verilen yetkileri genişletirken, Türk vatandaşı olmayanların da özel güvenlik olarak çalışabilmesine olanak sağlıyordu. AKP tarafından atılan bu adım, o dönemde cihatçılardan kurulu "özel güvenlik çeteleri" endişesi doğurmuştu.

BÜYÜME KESİNTİSİZ SÜRÜYOR

Güvenlik Servisleri Organizasyon Birliği Derneği (GÜSOD) Başkanı Murat Kösereisoğlu, Reina saldırısı sonrası yaptığı açıklamalarda bulunmuş ve özel güvenlik sektörünün geldiği yer hakkında çarpıcı veriler paylaşmıştı. "Şu anda Türkiye'de yaklaşık 90 bin yerleşkenin (banka, bina, fabrika, AVM gibi ) özel güvenlik izni var. Buralar için 55 bin silah tahsisi yapılmış durumda" diyen Kösereisoğlu, "Ama bunlar azami rakamlar. Bu tahsisin yapılması 55 bin silah alındığı anlamına gelmiyor.  450 bin civarında da özel güvenlik kadrosu tahsis edilmiş ama fiilen istihdam edilen kişi sayısı 320 bindir. Çünkü İl Özel Güvenlik Komisyonları azami sınırları belirliyor. Örneğin komisyon, 10 güvenlik görevlin, üç silahın olabilir diyor ama kuruluşlar bu sayının altında kalmak kaydı ile özel güvenlik görevlisi ve silah bulunduruyorlar. Yani üç tanesi silah taşıyabilir, diyor" ifadelerini kullanmıştı.

Bu sözlerin üzerinden kısa bir süre geçerken, Kösereisoğlu tarafından Sözcü gazetesine yapılan açıklamada, son aylarda özel güvenlik sektöründe yaşanan durgunluğun son bulduğu, "sektörün büyüdüğü" belirtildi. 

"Yeni yılda 3 kurumda daha özel silahlı ve donanımlı güvenlik hizmetleri vermeye başladık" diyerek özel güvenliklerin "özel" silahlarla da buluştuğunu vurgulayan Kösereisoğlu, "İstediğimiz bir şey değil ama bazı kuruluşlar ek tedbirlerini almak ve bunun bedelini ödemek istiyorlar. Yüksek maliyetli, kendi içinde başka riskler barındırıyor ama özel grupların görev aldığı 3 yeni işimiz var" dedi.

MEVCUT DÜZENLEME VE TASLAK NELER İÇERİYOR?

2004 yılında AKP tarafından çıkarılan "Özel Güvenlik Hizmetlerine Dair Kanun"da "Kişilerin silahlı personel tarafından korunması, kurum ve kuruluşlar bünyesinde özel güvenlik birimi kurulması veya güvenlik hizmetinin şirketlere gördürülmesi özel güvenlik komisyonunun kararı üzerine valinin iznine bağlıdır" denilirken, AKP tarafından hazırlanan yeni taslakta kaymakamlara da bu konuda yetki veriliyor.

Üst arama yetkisinin kapsamına araçların da alındığı yeni düzenleme, silah kullanma yetkisine ilişkin nasıl bir değişiklik içerecek merak konusu. AKP'nin bu başlıkta "eğitim ve öğretim kurumlarında, sağlık tesislerinde, talih oyunları işletmelerinde, içkili yerlerde silahlı özel güvenlik görevlisi çalıştırılmasına izin verilmez" şeklindeki mevcut düzenlemeyi değiştirebileceği belirtiliyor.

Mevcut düzenlemede silah yetkisi şu şekilde tarif ediliyor:

Silah bulundurma ve taşıma yetkisi

MADDE 8. - Hangi koruma ve güvenlik hizmeti için ne miktar ve özellikte ateşli silah bulundurulabileceği komisyon tarafından belirlenir.

Ancak eğitim ve öğretim kurumlarında, sağlık tesislerinde, talih oyunları işletmelerinde, içkili yerlerde silahlı özel güvenlik görevlisi çalıştırılmasına izin verilmez. Özel güvenlik görevlileri, özel toplantılarda, spor müsabakalarında, sahne gösterileri ve benzeri etkinliklerde silahlı olarak görev yapamazlar.

Koruma ve güvenlik hizmetinde kullanılacak silah ve teçhizat, ilgili kişi veya kuruluş tarafından temin edilir. Özel güvenlik şirketleri ateşli silah alamaz ve bulunduramazlar. Ancak özel güvenlik şirketlerine, para ve değerli eşya nakli, geçici süreli koruma ve güvenlik hizmetlerinde kullanılmak üzere, özel güvenlik eğitimi veren kurumlara, silah eğitiminde  kullanılmak üzere, komisyonun kararı ve valinin onayı ile silah alma, kullanma ve taşıma izni verilebilir.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GENEL HABERLERİ