AKP'li kaynaktan yazdı: 'Kavala, Altan ve Ilıcak tahliye olabilir'

701 gündür Silivri Cezaevi’nde tutuklu bulunan iş insanı Osman Kavala, 8 Ekim’de yeniden hâkim karşısına çıkacak.


İddianamesi tutukladıktan 16 ay sonra yazılan Kavala, "Gezi’nin finansörü" olmakla suçlanırken AKP içinden itiraz seslerinin yükseldiği söyleniyor.

T24 yazarı Murat Sabuncu, hâlen milletvekili olan AKP’li hukukçu kökenli bir kaynağın, "657 sayfalık iddianameyi okuyan AKP’lilerin itirazlarının partinin çoğunluğu tarafından da paylaşılmaya başlandığını" söylediğini aktarıyor.


"Son sözü Erdoğan söylüyor bunu herkes biliyor" diyen Sabuncu, "Ama iktidardaki isimlerin aktardıklarına bakılırsa önümüzdeki hafta salı ve çarşamba günleri görülecek duruşmada Kavala’nın tahliye olasılığı yüksek" ifadesini kullanıyor ve ekliyor:

"Amaç yargı reformu paketinin ciddiyetiyle ilgili ‘dünyaya mesaj’…Henüz paket komisyonda ama (TBMM Adalet Komisyonu Salı günü AKP’li Hakkı Köylü başkanlığında ilk toplantısını yaptı) eğer Kavala serbest kalırsa olumlu bir mesaj verileceği düşünülüyor."

Aynı gün Ahmet Altan, Nazlı Ilıcak ve Mehmet Altan’ın Yargıtay 16. Ceza Dairesi tarafından bozulan mahkûmiyetleriyle ilgili de 26. Ağır Ceza Mahkemesi’nde duruşma olacağını hatırlatan Sabuncu, "İki günde mahkeme Yargıtay’ın kararına uyar eski kararında direnmezse Altan ve Ilıcak’a tahliye yolu açılabilir. Mahkeme kararında direnirse dosya Yargıtay Ceza Genel Kurul’una gidecek" diyor.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GENEL HABERLERİ