AKP varoldukça OHAL kalkmaz

OHAL birinci yılına doğru giderken üç önemli gazeteci OHAL'li geleceğimizi yorumladı.
Gazeteci Celal Başlangıç, “AKP, OHAL’siz yaşayamayacağı için muhtemelen 2019 seçimlerine kadar da OHAL’i sürdürmeye niyetli” derken, Evrensel Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Fatih Polat ise, 3 ay süre ile tekrar uzatılan OHAL’in baskı aracı haline gelmeye devam edeceğini söyledi. 

Şaibeli görülen referandumun resmi olmayan sonuçları tartışılırken, Bakanlar Kurulu toplantısı ardından Olağanüstü Hal (OHAL) 3 ay süre ile uzatıldı. Buna göre; Türkiye 3 ay daha OHAL ile yönetilecek. Üçüncü kez uzatılmış olan OHAL, böylece 20 Temmuz 2017’de bir senesini doldurmuş olacak.

Gazeteci ve yazarlar referandum çalışmaları kapsamında kaldırılacağı belirtilen OHAL’in yeniden ilan edilmesini değerlendirdi. 


POLAT: BU OHAL KEYFİ YÖNETİMİN ADIDIR

15 Temmuz darbe girişimine karşı mücadele adı altında ilan edilen OHAL’in daha sonra bir baskı aracı haline geldiğine dikkat çeken Evrensel Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Fatih Polat, “Bu OHAL keyfi yönetimin adıdır” dedi. Referandumun hazırlık sürecinde OHAL’in kaldırılacağını hatırlatan Polat, “Şimdi çok tartışmalı bir seçimle 'Evet'in önde çıkmasına rağmen hemen ardından OHAL’in tekrar uzatılması siyasal iktidarın keyfi yönetimde ısrar etmek niyetinde olduğunu gösteriyor. Ancak baskı yoluyla var olabildiğinin itirafı bu. Karşı görüşlerin açıkça demokratik bir biçimde varlığını sürdüremeyeceğini düşünüyor” diye konuştu. 

Gayri meşru yönetme biçiminin ancak güçlü bir mücadele ile aşabileceğini belirten Polat, “Güçlü bir biçimde kazanılmış bir demokraside böyle keyfi kararlara yer olmayacaktır. Dolayısıyla bu hukuksuzluk karşısında asla eğilmemek gerekir” dedi.

BAŞLANGIÇ: 2019 SEÇİMLERİNE KADAR DA OHAL’İ SÜRDÜRECEK

Gazeteci Celal Başlangıç ise, ilan edilen son OHAL’in ne şartla olursa olsun, AK Parti’nin ülkeyi OHAL olmadan yönetemeyeceği anlamına geldiğini söyledi. AK Parti’nin iktidara gelir gelmez OHAL’in çok da iyi bir şey olmadığı propagandasını yaparak, daha önceki OHAL’leri kendi kaldırmadığı halde kaldırmakla övündüğünü belirten Başlangıç, devamında şunları söyledi: “Fakat bugün geldiğimiz nokta Türkiye’de 81 ilin 81’inde de OHAL olan bir ülkede yaşıyoruz. AKP OHAL’siz yaşayamayacağı için muhtemelen 2019 seçimlerine kadar da OHAL’i sürdürmeye niyetli gibi görünüyor. Türkiye ciddi bir biçimde bıçak sırtında. Tüm baskılara rağmen hem şaibeli olarak alınan referandum sonucuyla da hem de OHAL’de de AKP’nin ülkeyi yönetmesi kolay görünemiyor. Çatışma olmadan AKP ülkeyi yönetemeyecek. İktidarın çok kalıcı olduğunu da düşünmüyorum. Çıkan bu referandum sonucu bunu gösteriyor." 

KIVANÇ: OHAL BUNDAN SONRA KOLAY KOLAY KALKMAZ

OHAL’in bundan sonra kolay kolay kalkmayacağını söyleyen yazar Ümit Kıvanç da, “Öngörülen yönetim biçimi böyle bir şey zaten. OHAL’in sürekli kılındığı ve belki de daha da sıkılaştırılacağı falan öngörülüyor. Onun için kolay kolay kalmaz yani” dedi. OHAL’in kaldırılacağı yönünde verilen vaatleri de hatırlatan Kıvanç, “Bizim yönetim biçimimizin içinde yalan önemli bir unsur. Bundan sonrası hakkında bir şey söylemek çok zor aslında. Neye dayanarak söyleyeceğiz? Ülkede çok hayırlı şeyler olacağa benzemiyor. Bakalım itiraz eden birileri olur belki…” diye belirtti.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GENEL HABERLERİ