Afyonkarahisar cezaevinde annelere tecrit ve eziyet

15 Temmuz'dan sonra Hizmet Hareketi'ne yönelik kitsel soykırım ve zulümler son hızıyla devam ediyor..
Ülkeyi kara bulutlar gibi kaplayan zulüm süreci yürekleri parçalıyor. İnsanlık dışı eziyetlere konu olan iki yer ise bu kez Afyonkarahisar ve İzmir Şakran Cezaevi...

25 Kadın 7 Aydır Tutuklu

İşkencelerle gündemden düşmeyen Afyonkarahisar ve Şakran Cezaevinde kadınlara ve bebeklere yapılanlar kanları dondurdu.


Yaklaşık 7 ay önce haksız ithamlarla aynı anda tam 25 kadının tutuklanmasıyla zulümler başladı. Kadınların, hukuk ayaklar altına alınarak devletin resmi izniyle kurulmuş ve kamuya yararlı faaliyetler yapan bir derneğin üyesi olmakla suçlandıkları öne sürüldü.

Afyonkarahisar Cezaevinde Tecrit ve Eziyet

6.5 aylık bebeğiyle birlikte mağdur kadına Afyonkarahisar cezaevinde işkenceye varan muameler yapıldı. 3 gün hücrede tecrit altında tutulan kadına bebeğinin altını değiştirmek için ıslak mendil ve uyuması için beşik verilmedi. Tecritin ardından mağdur kadının ailesine haber verilmeden cezaevi aracıyla İzmir Şakran cezaevine yollandığı ortaya çıktı.

Şakran Cezaevinde Zulümlere Devam Ediliyor

Anne ve bebeği, Şakran Cezaevinde de 3 günlük tecrit eziyetinin ardından koğuşlara gönderildi. Cezaevinde bebeğe zaruri ihtiyaçları dahil hemen hiçbir imkan sağlanmadı. Bebeğin birkaç defa ranzadan düşmesi nedeniyle acile götürülmek zorunda kalındığı öne sürüldü.

Doktorlar Bebeğin Gelişiminin 3 Ay Geride Olduğunu Söyledi

Bebek yaşını doldurunca yakınlarının cezaevine yürüteç yolladığı fakat cezaevi idaresinin kabul etmediği öğrenildi. Gönderilen oyuncaklara izin verilmediği için bebeğin top yerine portakalla, çıngırak yerine kola şişesine birşeyler koyup sallayarak oynaması sağlanıyor.

Şimdilerde 14 aylık olan bebeğin cezaevi yemekleri aşırı acılı ve yağlı olduğu için düzgün beslenemiyor. Ayrıca bebeklerin uyuyup uyumadığına dikkat edilmeden her sayımda kaldırıldıkları iddia edildi. Kötü ortam nedeniyle 14 aylık bebeğin psikolojisinin bozuldu. Cezaevindeki olumsuz şartlar nedeniyle doktorlar, bebeğin gelişiminin en az 3 ay geride olduğunu aktardı.

Diğer İki Çocuğu Evde Sıkıntılar Çekiyor

Annenin diğer iki çocuğuna ise yaşlı dede ve ninenin bakmaya çalışıyor.

Çocuklardan birisinin 2 yıl önce beyin ameliyatı geçirdiği diğer çocuğun ise annesizlikten dolayı psikolojisinin bozulduğu ifade edildi. Kalp hastası olan nine ve rahatsızlıkları olan dede, küçük çocuklarla ilgilenmekte çok zorlanıyor.

Anne Aklını Yitirebilir

Annenin kendisinin, bebeğinin, evdeki çocuklarının yaşadıklarından dolayı ağlama krizleri yaşadığı, ruhsal durumunun kötüleştiği ve aşırı stresten kilolar verdiği öne sürüldü. Yakınları baskı ve zulümlerin annenin akıl sağlığı üzerinde kalıcı etki bırakmasından endişe ediyor.

Zulümlerin Sorumlusu Savcı M.K.A

Savcı M.K.A'nın  hiçbir delil olmadan bebekli annelerin de aralarında olduğu 25 kadını tutuklatıp zulmettiği iddia edildi. Yaşanan mağduriyetler adliyeye iletilip tahliye talepleri yapıldığı halde sürekli red cevabı verildi. Ayrıca savcı M.K.A'nın 7 aydır iddianame dahi hazırlamadığı, darbeyle veya yasadışı işlerle hiçbir ilgisi olmayan kadınlara “siz 15 Temmuzda devleti mağdur ettiniz” dediği öne sürüldü.

magduriyetler.com
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GENEL HABERLERİ