301 geri döndü

Hrant Dink'i hedef haline getiren, bir zamanların kabus maddesi 301'den 6 gazeteciye soruşturma izni.
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, yaptıkları haberleri gerekçe göstererek 6 gazeteci hakkında 301’den iddianame hazırladı. Soruşturmaya Adalet Bakanlığı da izin verdi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, 6 gazeteci hakkında “Türkiye Cumhuriyeti ve Hükümetini Devletini Alenen Aşağılama” ve “Türkiye Cumhuriyeti Devletini, Askeri ve Emniyet Teşkilatını Alenen Aşağılama” iddiasıyla hazırladığı iddianameyi İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi’ne gönderdi. 

Kanun Hükmünde Kararnameler (KHK) ile kapatılan Dicle Haber Ajansı (DİHA) muhabirlerinden Selman Keleş, Özgür Paksoy, Kenan Kırkaya ve Aziz Oruç ile Özgürlükçü Demokrasi Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ersin Çaksu ve gazetenin Yazı İşleri Müdürü İshak Yasul hakkında hazırlanan iddianamede, Özgürlükçü Demokrasi gazetesinde farklı tarihlerde çıkan haberler yer aldı. 


HABERLER SUÇ UNSURU SAYILDI 

Rojava ile bölge kentlerine yapılan haberlerin suç olarak görüldüğü iddianamede, haberlerin “soyut” olduğu iddia edildi. “Soyut” olarak değerlendirilen ve suç unsuru olarak görülen haberlere ilişkin bugüne açılmış kovuşturma veya soruşturma yok. İddianamede, suç unsuru olarak belirtilen bölümlerde “Erdoğan” ve “AKP” isimlerinin geçiyor olması dikkat çekti.


İddianamede, “Yukarıda belirtilen tüm bu soyut ve dayanaktan yoksun haberlerde açıkça Türkiye Cumhuriyeti Devletini, Devletin Kurum ve Organlarını, Asker ve Emniyet Teşkilatını Alenen Aşağılama kastıyla hareket edildiği, devletin milli güvenliğini sağlamak amacıyla yaptığı sınır ötesi operasyonlarında sivil katliamı yaptığı, bölgede işgalci bir güç olarak yer aldığı, sivilleri göçe zorladığı yine özellikle Güneydoğu illerinde kasıtlı olarak çocukların ölümüne neden olduğu iddia edilmek suretiyle TCK'nin 301. maddesinde yer alan Türk Milletini, Türkiye Cumhuriyeti Devletini, Devletin Kurum ve Organlarını, Asker ve Emniyet Teşkilatını Alenen Aşağılama suçunun zincirleme olarak işlendiğinin anlaşıldığı, soruşturma konusu haberlerde kimlikleri tespit edilemeyen eser sahipleri bakımından 5187 sayılı yasanın 11/3.maddesi uyarınca gazetenin sorumlu yazı işleri müdürü olan Ersin Çaksu ile bağlı bulunduğu yetkili konumundaki İshak Yasul'un sorumlu oldukları, Adalet Bakanlığı tarafından tüm şüpheliler açısından soruşturma izni verildiği” ifadesine yer verildi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GENEL HABERLERİ