17 Aralık'ta tutuklanan Zarrab hapisten rüşvet vererek çıkmış!

Reza Zarrap, 17 Aralık Yolsuzluk ve Rüşvet Operasyonu'nda tutuklanmasının ardından, hapisten çıkmak için RÜŞVET VERDİĞİNİ açıkladı. Erdoğan, Zarrap'ın tahliyesinin ardından 'Adaletin yerini bulacağını biliyordum. Beklentim bu istikametteydi' demişti

REZA ZARRAP DAVASINDAKİ GELİŞMELERİ ANINDA TKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN


Reza Zarrab'ın ifadesinin dördüncü günü, asıl duruşmaların başlamasının 5. günü öğle tatili öncesi New York'taki duruşma salonunda ilk kez 17 Aralık konusu açıldı.

Sabah biraz gecikmeli olarak 10 civarında başlayan duruşma önce uzun bir süre Reza Zarrab ile Halkbank ve Halkbank'ın tutuklu genel müdür yardımcısı Mehmet Hakan Atilla arasındaki İran 'ticareti' ya da İran ambargosunun delinmesi çarkı tartışıldı.Uzun bir şekilde savcı bu kez belgeler üzerinden Zarrab ile Halkbank ve Halkbank ile İran'dan gelen paraları resmi belgeler üzerinde çalıştı.

Duruşma salonlarında uyuklayanların da rastlandığı ve oldukça ayrıntılı olarak teknik sorgunun saatlerce devam etmesinin hemen ardından 17 Aralık konusuna gelindi. 

Savcı, 17 Aralık 2013 tarihine geldiğini söylediğinde bir anda duruşma salonunda dikkatle Zarrab'ın ne diyeceğine odaklandı. Bu, ilk kez 17 Aralık konusunun gündeme gelmesi demekti. 

Reza Zarrab'ın 'mali polisler' tarafından tutuklandığını söylemesinin ardından savcı "yani Türk kolluk kuvvetleri mi?'' sorusunu sordu ve daha sonra Zarrab'tan hapisten nasıl çıkabildiği soruldu.

Zarrab, önce 'avukatlarım vasıtasıyla' derken, bu sürede rüşvet ödeyip ödemediği detayına girildi. Zarrab, bu kez, 'kısmen' ödedim demesiyle ilk kez 17 Aralık sonrasında girdiği hapisten rüşvetle çıktığını kaydettiği görüldü.
 

Tarihler 28 Şubat 2014'ü gösterdiğinde 17 Aralık Büyük Yolsuzluk ve Rüşvet soruşturmasında tutuklanan Reza Zarrap ve Bakan Çocukları tahliye edilmişti. Tahliyelerin ardından o dönemki Başbakan Recep Tayyip erdoğan, (O döneme göre) tuhaf bir açıklama yapmıştı.

Başbakan Erdoğan, 17 Aralık soruşturması kapsamında tutuklanan iş adamı Reza Zarrab, eski Bakan çocukları Barış Güler ve Salih Kaan Çağlayan, Hikmet Tuner ve Özgür Özdemir'in tahliyeleriyle ilgili olarak “Adaletin yerini bulacağını biliyordum. Hak yerini buldu. Beklentim bu istikametteydi” demişti.


Zarrab ilk tutuklandığında ise savcıların "hapisten çıkması rüşvetle mümkün oldu" demesine karşı çıkmıştı.

Zarrab daha sonra ise bu dönemde hapisten çıktığı sırada tekrar Halkbank ile görüştüğünü ve o zamanlar tutuklandıktan sonra istifa eden Süleyman Aslan'dan sonra göreve gelen Ali Fuat Taşkınoğlu ile Halkbank'ta tekrar görüşme yaptığını ve bu görüşme amacının İran ticaretini, bir başka deyişle İran ambargosunu delme çalışmalarının ''eski sistemle'' tekrar başlatmak olduğunu, yeni başkan Taşkınoğlu'nun ise Zarrab'ı önce uluslararası bölümünden işletmeler ile ilgili personel ile toplantı yapmasını istediği öğrenildi.

Zarrab, bu toplantıda kendisinden daha detaylı ve akredite mektubu gibi yeni belgeler istendiğini vurguladı. Zarrab personel ile yaptığı bu toplantıdan sonra bir kez daha başkan Taşkınoğlu ile görüştüğünü kaydetti. Taşkınoğlu'nun ne cevap verdiği ise öğlen arası verildiği için öğrenilemedi. 

Taşkınoğlu, yani Süleyman Aslan'dan sonra genel müdür olan yetkilinin de ilk kez Zarrab ile ilişkisi böylece kurulmuş oldu.

Zarrab'a şimdiye kadar özellikle Zafer Çağlayan ve Süleyman Aslan'a verdiği rüşvetleri açıkça soran savcının bu kez Zarrab'a hapisten çıkmak için kime rüşvet verdiğinin sorulup, sorulmayacağı henüz bilinmiyor. 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GENEL HABERLERİ