'YEP'le 700 bin kişi işsiz kalacak'

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, geçtiğimiz günlerde Yeni Ekonomi Programı'nı (YEP) açıkladı.


Kamuda önlemleri ve ekonomik krize karşı alınacak tedbirleri içeren programın, 31 Mart'ta düzenlenecek yerel seçimlerin hemen öncesinde 700 bin kişiyi işsiz bırakacağı iddia edildi.

Cumhuriyet Gazetesi'nin haberine göre, işsizlik oranının yüzde 10.2'den birkaç ay içinde yüzde 12'ye ve ardından da yüzde 15 seviyesine çıkması bekleniyor. 


Ekonomistler, Türk Lirası'ndaki değer kaybı ve üçüncü çeyrekten itibaren en az altı ay sürmesi beklenen yavaşlama hatta daralma nedeniyle yüzbinlerce kişinin işsiz kalacağını öngörürken, halen 3.3 milyon olan işsiz sayısına yeni bir işsizler ordusu eklenecek.

Bürümcekçi Danışmanlık’tan Haluk Bürümcekçi'ye göre, büyümedeki yavaşlama belirginleşmeden de, sert istihdam kayıpları yaşanacak. 

İstihdam kayıpları ile ilgili, Bürümcekçi şu tespitlerde bulundu:

"2009’daki küresel krizde işsizliğin yıllık ortalaması yüzde 13 seviyesindeydi. Dolayısıyla yılsonunda gelecek dönemde resesyon görülmesi halinde işsizlik de yüzde 12.5-13 seviyelerine gidebilir. Ağustostan itibaren sanayiden gelen yavaşlama sinyalleri burada da istihdam kaybı olabileceğini düşündürüyor. Ayrıca, kredi hacminin belirgin gerilemeye başlaması ve mevduat faizlerinin artması nedeniyle son gelişmelerden bankacılık ve finans sektörü istihdamı da olumsuz etkilenecek."

Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi (BETAM) Direktörü Profesör Seyfettin Gürsel ise, “Ciddi bir işsizlik artışının eşiğinde olduğumuz açık. İşsizlikte artış nisan-mayıs döneminde hafiften başladı. Temmuz döneminden itibaren giderek şiddetlenecek. (Arındırılmış) İşsizlik oranının 4-5 ay içinde yüzde 14-15’e kadar yükselmesini bekliyorum” yorumunu yaptı.

Enflasyon ve TL’deki değer kaybına bağlı artan maliyetler nedeniyle son günlerde perakende sektöründe art arda konkordato ilanları gelirken, inşaat sektörü de likidite sıkışıklığı ile karşı karşıya. Düşük talep nedeniyle inşaat sektöründe yeni proje başlangıçlarında yavaşlama gözlenirken, bu da istihdamda daralma olabileceği endişelerini artırıyor.
 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ