Yeni havalimanında 438 kişi işten çıkarıldı

Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy'un kardeşine ait olan havayolu şirketi Atlas Global, 16 Aralık'a kadar uçuşlarına ara vermişti. Şirket, uçuşların bir çoğunu iptal ederek sefer sayısını azaltacak.


Bu doğrultuda şirketten çok sayıda pilot ve uçuş ekibi ile yollar ayrıldı. Şirketin kararı İstanbul Havalimanı'nda hizmet veren Çelebi ve TGS'yi de vurdu.

Kokpitaero'nun haberine göre AtlasGlobal, Çelebi ve TGS’den toplam 438 kişi çıkartıldı.


AtlasGlobal Havayolları, yeniden yapılanmak amacıyla uçuşlarını 16 Aralık 2019 tarihine kadar durdurmuştu. Sadece bazı charter ve Irak Havayolları’na verdiği uçuş ekip desteğini sürdüren şirket, küçülmeye gitti. Geçen hafta ilk etapta 50 ikinci pilot ile AtlasGlobal yollarını ayırdı.

Bunu dün çoğu tecrübeli 93 kabin memurunun işten çıkartılması izledi. Kabin memurlarının önemli bölümünü İstanbul merkezli uçanlar oluşturuyor. 16 Aralık sonrasında uçuşlarına daha küçük bir filo ile devam etmeyi hedefleyen havayolunun nasıl bir yol izleyeceği merak ediliyor.

AtlasGlobal’in uçuşlarına ara vermesi, İstanbul Havalimanı’nda şirkete yer hizmetleri veren Çelebi’yi de vurdu. 85’i yer operasyon, 110’u da konturlarda çalışan toplam 195 personel işten çıkartıldı. Yöneticiler, AtlasGlobal belirsizliği nedeniyle işten çıkartmanın yaşandığı bilgisini verdi.

Türk Hava Yolları ile HAVAŞ’ın ortak yer hizmeti şirkti Turkish Ground Service’te (TGS) ise 2018’de şirkete giren ve bir yıl içinde sık sık rapor alan 100 personelin sözleşmesi yenilenmeyerek işten çıkartıldı. Çalışanlara rapor konusunda uyarı yazısı gönderildi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ