Yaptırım tehdidi sonrası: Dolar yeni haftaya nasıl başladı?

Suriye'nin kuzeyine başlatılan harekat sonrası ABD'den üst üste yaptırım paketleri ve tehditleri geldi. ABD Başkanı Donald Trump'ın cuma günü yaptırım tehdidi içeren ve sonrasında devam eden paylaşımlarıyla dolar 5.80 TL seviyesine çıkmıştı.


Trump açıklamalarına hafta sonu da devam etti. ABD'nin yaptırım da içeren açıklamalarının ardından ikili ilişkilere yönelik endişelerle dolar baskı altında kalmayı sürdürüyor.

Dolar güne 5.89 seviyesinde başladı. Kurun söz konusu seviyelerdeki seyri devam ediyor.


Kur Eylül ayı başından bu haftaya kadar genel olarak 5.60-5.75 bandında oldukça yatay seyretti ancak artan jeopolitik endişeler ve yaptırım tehdidi bandın kırılmasına neden oldu.

Bankacılara göre geçen hafta Türkiye piyasalarında yaşanan kayıp “sınırlı” çünkü fiyatlamalar henüz “büyük bir risk” unsuru olarak görülen ABD yaptırımlarını tam olarak içermiyor.

Piyasalar ABD’den yaptırım tehdidini ekonomi için oldukça “ciddi bir tehdit” olarak görüyor ancak bugünden fiyatlamayı da tercih etmiyor. Bu çerçevede 13 Kasım’da yapılacak olan Erdoğan-Trump görüşmesinin kritik olduğuna dikkat çekiliyor.

Pazar günü Trump,Kuzey Suriye'de gerçekleştirilen harekatla ilgili tweet atmayı sürdürmüştü. Trump attığı bir tweette "Lindsey Graham ve Demokratlar dahil Kongre’nin birçok üyesiyle Türkiye’ye güçlü yaptırımlar uygulama konusunda görüşüyoruz. Hazine uygulamaya hazır, ek yasal düzenlemeler de yapılabilir. Bu konuda büyük bir görüş birliği var. Türkiye yapmamamızı istedi. Gelişmeleri takip edin!" ifadelerini kullandı. 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ