VW’den ‘Türkiye’ açıklaması: Harp meydanı yanına yatırım yapmayacağız

Volkswagen’ın CEO’su Diess, Türkiye’de yatırım yapma kararını askıya almasına ilişkin “İnsanlar öldürüldüğü müddetçe, bir harp meydanının yanına temel atmayacağız” açıklamasında bulundu.
Manisa merkezli Volkswagen Turkey Otomotiv Sanayi ve Ticaret A.Ş.’yi kuran Almanya otomotiv şirketi Volkswagen, Türkiye’deki araç üretim fabrikasının kuruluşuyla ilgili nihai kararı ertelediğini duyurmuştu.


Söz konusu erteleme kararı, Türkiye’nin Kuzeydoğu Suriye’ye dönük askeri harekatının başlamasının ardından gelmişti.

VOLKSWAGEN: HARP MEYDANININ YANINA TEMEL ATMAYACAĞIZ 

Şirketin CEO’su Herbert Diess, Manisa’ya fabrika açma planları konusunda, Türkiye’nin askeri harekatına dikkat çekerek, “İnsanlar öldürüldüğü müddetçe, bir harp meydanının yanına temel atmayacağız” açıklamasını yaptı.

DW Türkçe’nin haberine göre Diess, İngilizce kaleme aldığı “Küresel Şirket Olmanın Anlamı” başlıklı yazısında, son dönemde birçok mektup aldıklarını, kamuoyunda kendilerine çağrılar yapıldığını belirtti.

‘TÜRKİYE KARARINI GÖZDEN GEÇİRMELİ’ 

Bir taraftan Volkswagen’ın siyasi bakımdan tarafsız, salt ekonomik değerlendirmeler ışığında karar alması beklentisi dile getirilirken, diğer taraftan Türkiye kararının ahlaki açıdan gözden geçirilmesi beklentisi gündeme getiriliyor.

Volkswagen CEO’su Diess, Türkiye’de yatırım yapmanın şirketin “ekonomik çıkarına olduğunu” ancak buna rağmen son gelişmeler ışığında yeni fabrika açma kararlarını ertelediklerini hatırlattı.

‘PAZAR EKONOMİSİ ETİK TEMELLERİNİ KAYBEDER’ 

Diess, bu kararlarını “Eğer şirketler, uluslararası hukuk ve insan haklarının sadece hükümetlerin sorumluluğunda olduğu görüşüyle hareket ederse pazar ekonomisi etik temellerini kaybeder” sözleriyle savundu.

Bununla birlikte Diess, “Yaptırımlar, korumacılığa yol açacak nitelik kazanmamalı” vurgusunu yaparak, uluslararası ticaret ve yakın ekonomik bağların her zaman barış, refah ve özgürlüğün gelişmesine katkıda bulunduğuna dair inancını aktardı.

Diess, şöyle devam etti: “Türkiye’ye yeni fabrika kararımız kesinleşmedi. Kesin olan ise şu: Etik hareket etmek, basit yanıtlar demek değildir. Bu, hem hükümetler hem bizim için geçerli.”
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ