Volkswagen: Türk ekonomisi hızla küçülüyor

Alman sermayesinin önemli tekellerinden Volkswagen de, Türkiye ekonomisi için "alarm" verdi.
Alman sermayesinin günlük ekonomi gazetesi Handelsblatt’ta yayımlanan ve Commerzbank uzmanlarının vardığı karamsar sonucu başlığa “Türk ekonomisi çöküyor” ifadesiyle yansıtan habere, dünya otomotiv devi Volkswagen (VW) rakamlarından destek geldi.

Türkiye ekonomisinin  tehlikeli bir gerileme içinde olduğunun, kamyon ve benzeri araçların satış rakamlarındaki gerilemeden çıkarılabileceği ileri sürüldü.

Çeşitli yan markalarıyla Türkiye pazarında önemli bir ağırlığa sahip VW’nin, özellikle kamyon ve benzeri ağır vasıtaların satış rakamlarında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 30-40 oranında gerileme saptandığına dikkat çekildi.


VW Kamyon ve Otobüs Bölümü Müdürü Andreas Renschler, Die Welt gazetesinin sorularını yanıtlarken, sektör olarak duyargalarınn çok gelişmiş olduğunu belirtti ve “Biz ekonomideki gerilemeyi ilk, canlanmayı da en son hisseden sektörüzdür” diye konuştu.

Türkiye’dek yaşanan son politik gelişmelerin Türk pazarını durma noktasına getirdiğini belirten Renschler, bir uyarıda da bulunarak, Türkiye’de artık “hesaba gelmeyen birçok belirsizliğin” varlığına dikkat çekti.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ