Vatandaşın gündemi pandemi değil geçim derdi

İstanbul Üniversitesi’nin yaptığı bir araştırma, pandemi süresince kalabalık fabrikalarda çalışan işçilerin geçim için sağlıklarını riske attıklarını ortaya koydu. İşçiler, işlerini kaybetmemek için sağlıklarını riske atarak çalışmaya devam etti.


Yapılan bir araştırma vatandaşın gündeminin salgın değil, geçim derdi olduğunu ortaya koydu. Pandemi sürecinde işçilerin çoğunun, başka geçim kaynakları olmaması nedeniyle işlerini kaybetmemek için sağlıklarını riske atarak çalışmaya devam ettikleri belirlendi.

AİLELERİNE HASTALIK TAŞIMA RİSKİNE RAĞMEN ÇALIŞTILAR


İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi İnsan Kaynakları Araştırma Merkezi’nin araştırması, 20 Nisan-10 Mayıs tarihleri arasında bin 62 işçiyle yapıldı. Araştırmanın sonuçlarını değerlendiren İÜ İktisat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sayım Yorğun, kalabalık fabrikalarda çalışan işçilerin geçim için sağlıklarını riske attıklarını belirterek, “Yaşamın idamesi için başlıca gelir kaynakları ücret olan işçiler, ailelerine hastalık taşıma korkusuna rağmen, işlerini kaybetmeyi göze alamadıkları için üretimi sürdürmüşler” dedi.

ALDIKLARI ASGARİ ÜCRET DIŞINDA GELİRLERİ YOK

Ankete katılan işçilerin yüzde 92’sinin asgari ücret dışında bir gelir kaynaklarının olmadığını dile getiren Yorğun, işçilerin yüzde 82’sinin ise gelirlerini kaybettikleri an, yeni bir iş bulana kadar geçimlerini sağlayabilecek durumlarının olmadığını kaydetti. Çalışanların yüzde 50’ye yakınının asgari ücret seviyesinde çalıştığı Türkiye’de asgari ücret açlık sınırının bile altında yer alıyor.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ