Vatandaş kışlık hazırlıklarına hücum etti, piyasada kavanoz kapağı kalmadı

Türkiye'de yaşanan ekonomik kriz en çok yoksulları vurdu. Geçim sıkıntısı yaşayan dar gelirli aileler krizle daha kötü günler geçirmeye başladı. Durum böyle olunca çare ucuz gıdaları alıp, hazırlık yapmada bulundu.


Daha uygun fiyata mal olduğu için evlerde kışlık hazırlıkları bu yıl artık gösterdi. Evlerde kışlık hazırlığının başlaması ile kavanoz kapağı bulmak da oldukça zorlaştı. Türkiye'nin en büyük toptancı çarşılarından İSTOÇ'ta da kavanoz kapağı sadece bir esnafta 1 koli kaldı.

Karar'da yer alan habere göre son günlerde kavanoz kapağı bulmak oldukça zorlaştı. Çünkü evlerde kışlık hazırlığı yapılıyor. Salçalar, reçeller kaynatılıyor, turşular hazırlanıyor. Eski kavanozlar tekrar tekrar kullanılsa da içi hava almasın diye kapağını yenilemek şart. Bu nedenle de kavanoz kapaklarının fiyatları arttı ve yok satıyor.


Türkiye'nin en büyük toptancı çarşılarından  İstanbul Toptancılar Çarşısı (İSTOÇ) 'nda da kavanoz kapağı sadece bir esnafta 1 koli kaldı.Esnaflardan Hulusi Arpacı, şöyle diyor:

"Bu sene gerçekten ciddi derecede bir sıkıntı yaşadık. Gelen mal zaten yarım saat içerisinde bitiyor. Bir kamyon mal geliyor yarım saat içerisinde bitiyor. Türkiye'nin bütün illerinden bir talep var. Günde bin kişi beni arıyor. Elimizde sadece 1 koli var başka yok. Bunun siparişi 2 gün önceden verildi, 1 kamyon geldi sadece 1 koli kaldı. Şu an da fiyatı 40 kuruş. Van'a kadar arayan var. Bütün Türkiye'den arıyorlar çünkü kimsede kapak yok. Sadece bizde oldu kapak. Yeni siparişte bulunduk ama fazla bir şey yok. 200-250 koli mal gelecek şimdiden ön siparişlerin hepsi alınmış hemen hemen. Gelmeden tükenmiş durumda" 

Esnaf Süleyman Seval ise, "2003'den beri ben İSTOÇ'dayım. Ben böyle bir kapak sıkıntısı görmedim. Bu sıkıntı domates ucuz olursa çözülmez, zor" ifadelerini kullanırken, Gökhan Demir de, "Kavanoz kapağını bulabilirsek satışlar çok iyi. Bu sene kavanoz kapağında çok ciddi problemler yaşandı. Bu da geçen sene olan fiyatlardan dolayı. Bu sene özellikle domatesin fiyatı düştüğü için kavanoz kapağı çok ciddi anlamda talep gördü" dedi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ